StoryEditor

Bronisze: rekordowe ceny czerwonej kapusty

28.05.2021., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach mocno zdrożała czerwona kapusta. Nadal brakuje tegorocznej fasolki, więc jej ceny są wysokie. Obejrzyj naszą filmową relację z Bronisz!

- Marchew z poprzedniego sezonu jest w cenie 1,6-2 zł/kg, cebula po 1-1,3 zł/kg, a rekordowo wysokie ceny osiąga kapusta czerwona - 2 zł/kg. Od wielu lat nie notowaliśmy takich poziomów! Ceny pozostałych ubiegłorocznych kapustnych przyhamowały zwieszające się dostawy młodej kapusty, którą można kupić w cenie ok. 4 zł – wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert z Rynku Hurtowego w Broniszach.

Z uwagi na chłodną pogodę opóźniają się dostawy fasolki szparagowej. Nadal kosztuje ona ok 35-40 zł/kg.

-  Cena jest jeszcze zaporowa, delikatesowa - wyjaśnia Kmera.

Praktycznie zanika import, bo poza papryką dostępne są wszystkie warzywa z krajowych upraw.  

Jeśli zaś chodzi o ceny truskawki, to od początku tygodnia obowiązuje cena od 10 zł za drobną w opakowaniu dwukilogramowym do nawet 17 zł za kilogram za sortowaną w klasie premium. 

Szparagowa droga, szparagi tanie

Z handlu na Broniszach zadowolony jest producent fasolki szparagowej spod Białobrzegów. Niska podaż wywiera presję na wysokie ceny tego warzywa.

- Fasolka od kilku tygodni utrzymuje dobrą cenę. Wiadomo, że kupca mogłoby być więcej, ale nie ma co narzekać - wyjaśnia nam rolnik.

Z kolei producent szparagów z woj. łódzkiego zaznacza, że stawki są bardzo niskie.

- 5 czy 7 zł za pęczek szparagów to bardzo mało - mówi. 

Więcej o cenach warzyw i owoców dowiesz się z filmu!
25. luty 2024 22:15