StoryEditor

Bronisze: rekordowe ceny koperku i kalafiora

23.07.2021., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach rekordowe ceny osiąga koperek. Wyjątkowo drogie są także kalafiory. Potaniały natomiast warzywa spod osłon.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach obserwujemy duże zakłócenia w dostawie koperku. Wynika to z warunków pogodowych, które nie służą tej uprawie. Mniejsza podaż przekłada się oczywiście na rekordowe wręcz ceny.

- Pęczek kosztuje ok. 4 zł i jest go mało. Niewiele jest także szpinaku - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Osuszyła się gleba, wiec łatwiej kopać ziemniaki. Zwiększyła się dzięki temu ich podaż, ale w ślad za tym spadły ceny. Teraz kosztują ok 1 zł/kg, zarówno te z białym, jak i żółtym miąższem. Drogie są natomiast kalafiory.

- Uprawy kalafiorów mocno ucierpiały w wyniku ostatnich nawałnic. Wzrosły więc ich ceny - nawet do 6 zł za sztukę – wyjaśnia Kmera.

Pojawiły się także warzywa korzeniowe obcinane, w tym pietruszka. Jej cena jest jednak wysoka - ok. 10-12 zł/kg.  Za to tanie są warzywa spod osłon. 2 zł kosztuje kilogram cukinii, 3 zł bakłażana. W ostatnim tygodniu zwiększyły się dostawy krajowej papryki. Jej cena wynosi obecnie 6 zł za kg.

- Obserwujemy duże przeceny papryki importowanej. Importerzy zapowiadają, że z końcem tygodnia wygaszą jej dostawy – informuje ekspert.

Ucieszy to niewątpliwie polskich producentów, którzy narzekają, że papryka sprowadzana z zagranicy odbiera im klienta. 

- Dziś od północy próbuję sprzedać swoją paprykę. Ze stu worków zeszło siedem. To jest jakiś dramat. A wszystkiemu winny jest nieograniczony import. No bo ja sprzedaję paprykę po 6 zł, a w hali jest belgijska czy holenderska po 3,6 zł/kg. To kupiec woli tańszą, mimo że jakość gorsza, bo musi tysiące kilometrów pokonać  – wyjaśniał nam wczoraj producent z okolic Potworowa. 

Bardzo tanie są także pomidory. I jak zaznacza Kmera, malinowe są tańsze od zwykłych. 

A co mówią sami producenci? O tym i o cenach warzyw i owoców dowiesz się z filmu!
05. grudzień 2023 22:55