StoryEditor

Bronisze: staniały wszystkie warzywa. Po ile są pierwsze truskawki?

13.05.2022., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach staniały wszystkie warzywa. Największą przecenę zanotowała kapusta pekińska. Po ile rolnicy sprzedają swoje produkty na największej giełdzie w Polsce? W jakiej cenie są pierwsze truskawki? Sprawdź! Obejrzyj FILM pod artykułem!

Ceny kapusty pekińskiej mocno spadły

Ciepła słoneczna pogodna pomogła nadrobić kwietniowe zaległości w wegetacji. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w podaży młodych warzyw z Polski - jest ich na Rynku Hurtowym w Broniszach coraz więcej. Ale w ślad za wzrostem ilości towaru idzie spadek cen. A potaniały wszystkie warzywa.

- Sprzedaję marchew i kapustę. Ich ceny idą z dnia na dzień w dół, bo nie ma kupca i nie ma komu podać - żalił się jeden z rolników handlujących na Broniszach. I dodaje, że dziwi się tym obniżkom, gdy wkoło szaleje inflacja, a branża rolna stoi w obliczu klęski suszy.

Największy spadek zaliczyła kapusta pekińska.

- Ceny kapusty pekińskiej spadły z 5-6 zł do 2,50 zł - 
wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. 

Wszystkie warzywa potaniały

Również tania jest kapusta biała -3 zł/ za główkę. Brakuje natomiast kalafiorów. Ich ceny kształtują się na poziomie od 4-6 zł w zależności od wielkości róży.

Maciej Kmera zaznacza, że duża rozbieżność cenowa jest także w rzodkiewce - od 1 do 2 zł/pęczek w zależności od standardu opakowania i wielkości.

Na Rynku nie brakuje też 
koperku, szczypiorku i natki pietruszki.

- Ich ceny są dość niskie - od 1 do 1,30 zł/kg. 
Wyrównały się natomiast ceny ogórka i pomidora, co jest prawdziwą rzadkością. Wszystkie odmiany tych warzyw są po 5-6 zł - wyjaśnia Kmera.

Jak na połowę maja przystało, na Broniszach rządzą szparagi. Jest ich dużo i kosztują od 4 do 8 zł za półkilogramowy pęczek. Dużą popularnością cieszy się nowa, delikatna w smaku odmiana  szparaga o oliwkowej barwie. 

Ceny młodych ziemniaków zaskoczyły rolników

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się już młode polskie ziemniaki. Ich podaż rośnie z każdym dniem. Za Irgę czy Arrow rolnicy dostają ok. 6-9 zł/kg. Ale to bardzo niska w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy stawki dochodziły do 25 zł/kg.

Niestety, ceny starych ziemniaków też są niskie. 
Za worek sprzedawcy otrzymują 10-12 zł. Narzekają też, że nie ma zbytu, za to jest silna konkurencja ze strony starych ziemniaków belgijskich.

- Do weekendu majowego ten handel jeszcze jakoś szedł. Teraz już mało kto pyta o zmieniaki, bo ludzie wolą młodą kapustę czy truskawki. Zresztą pojawia się już polski młody ziemniak lub z importu – wyjaśnia nam rolnik z okolic Kampinosu. Dodaje, że przywiózł ze sobą dwie tony, ale nie udało mu się tego sprzedać.

Mała podaż truskawki winduje ceny za te owoce

Dobrą cenę trzyma natomiast truskawka spod osłon. Albę czy Azję rolnicy sprzedają po 17 zł/kg. Łubianka kosztuje ok. 38-40 zł, oczywiście w zależności od jakości. Ale na razie wielu sprzedających nie ma. 

A jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

19. czerwiec 2024 21:30