StoryEditor

Bronisze: ubiegłoroczne warzywa w rekordowych cenach

19.06.2021., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach rekordowe ceny notują ubiegłoroczne warzywa. Pojawiła się już zielona papryka, ale największą furorę robią truskawki. Obejrzyj naszą filmową relację z Bronisz!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach wyjątkowo drogie jak na tę porę roku są warzywa ubiegłoroczne. 

- Chłodna wiosna spowodowała spore opóźnienia w dostawach młodych gatunków – nawet o miesiąc. Dlatego ubiegłoroczne warzywa są drogie - bo długo czekały na swoich "następców" – wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert z Rynku Hurtowego w Broniszach.

Dodaje, że tendencja ta wyhamowuje wraz ze wzrostem dostaw polskiej tegorocznej marchwi, kapusty czy buraków.

Drogie są nadal warzywa spod osłon, choć z dnia na dzień ich ceny też spadają. To wynik spóźnionej wiosny i niskich plonów. Znajduje to odzwierciedlenie najbardziej w przypadku fasoli szparagowej, która notuje rekordowe jak na drugą dekadę czerwca ceny - 18 zł/kg.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiła się długo oczekiwana pierwsza krajowa zielona papryka.

- Całe szczęście, że są już dostawy tej papryki, ponieważ holenderska jest bardzo droga. A nasza kosztuje 6 zł/kg - wyjaśnia Kmera.

Ekspert zaznacza, że dość niskie ceny notują kalafiory i brokuły, za które kupcy płacą 2-3 zł za sztukę. 

- Tanie są też ogórki - po 1,5 zł/kg oraz pomidory – po 3,5 zł/kg - zauważa Kmera. 

Do tej pory zaporowe ceny - 40 zł/kg - trzymał bób. Ale na przestrzeni ostatnich dni mocno staniał - do 22 zł/kg.

Większa podaż truskawki, niższe ceny

Od kilku tygodni na Broniszach króluje truskawka. Wczoraj ceny tych owoców były niższe o 9 proc. od czwartkowych i wynosiły od 3 zł do 5 zł/kg.

- Truskawka jest jeszcze w nieregularnych dostawach, więc wahania cen są spore. Jeśli jest jej sporo, kosztuje 3 zł, jeśli mniej - nawet 6 zł/kg. Zbliżające się upały mogą spowodować wysyp truskawki, ale także problemy z jej jakością, głównie z trwałością. Więc i producenci, i handlowcy będą chcieli ją jak najszybciej sprzedać, nawet z mniejszą marżą - wyjaśnia Kmera. 

Z kolei jeden z plantatorów, który wczoraj sprzedawał truskawkę na Broniszach, w rozmowie z nami zauważył, że ceny są niskie, bo brakuje kupca.

- W ubiegłych latach kupujących było więcej. Myślę, że pandemia wykończyła część sklepików i restauracji. Stąd mniejsze zainteresowanie. Dziś Za Roksanę biorę 4 zł, za Grandarosę 5 zł/kg. To nie są opłacalne stawki - wyjaśniał nasz rozmówca.

Więcej o cenach warzyw i owoców dowiesz się z filmu!
16. lipiec 2024 18:27