StoryEditor

Bronisze: wyjątkowo wcześnie pojawiły się warzywa z importu

08.10.2021., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach wyjątkowo wcześnie pojawiły się warzywa z importu. Obok cebuli, z zagranicy przyjeżdża już czosnek, cebula czy cukinia. Zobacz naszą filmową relację pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach stabilna sytuacja, jeśli chodzi o warzywa korzeniowe.

- Marchew kosztuje 80 gr/kg, ziemniaki 50-55 gr/kg, kapusta biała - 2 zł. A cena cebula mimo poprzednich zawirowań ukształtowała się na poziomie 1 zł/kg/. Pory 2-2,50 zł - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Brakuje warzyw, pojawił się pierwszy import

W ostatnim czasie na Broniszach brakuje cukinii. By uzupełnić podaż, sprzedawcy ściągają to warzywo z Hiszpanii. Cena cukinii krajowej i zagranicznej kształtuje się na poziomie 3,50 zł - 4 zł/kg. Pojawiły się też hiszpańskie bakłażany i czosnek. 

- Brakuje też ogórków spod osłon. Dlatego ich cena poszybowała do 7 zł/kg i pojawił się ogórek z Hiszpanii foliowany w cenie 4 zł/kg. Import zaczął się wyjątkowo wcześnie - zaznacza Kmera. I dodaje, że ogórków gruntowych praktycznie nie ma.

Ziemniaki 7 razy tańsze niż w Biedronce

Dwa tygodnie temu na Rynku były dostępne także ziemniaki z importu, ale obecnie są tylko krajowe. 

- Były próby wprowadzenia do obrotu ziemniaków importowanych, ale jak na razie była to jednorazowa akcja. W tym roku jest natomiast problem z jakością ziemniaków, z uwagi na duże opady - zaznacza Kmera.

Producenci, z którymi rozmawialiśmy na Rynku podkreślają z kolei, że ich największym problemem są sieci handlowe, które całkowicie zdominowały handel.

- Mamy mniej kupca przez to, bo ludzie kupują w Biedronkach i Lidlach zamiast w warzywniaku - zaznacza rolnik z okolic Błonia. Oburza się, bo nie dość, że ziemniak z sieciówki jest dużo gorszy jakościowo, to jeszcze siedem razy droższy niż ten sprzedawany na Broniszach.

- Ja swoje piękne ziemniaki, wysortowane, sprzedaję po 50 gr/kg, a w Biedronce byle co kosztuje 3,49 zł. To skandal! - dodaje rolnik. 

A jakie są ceny pozostałych warzyw? O tym dowiesz się z filmu!

16. lipiec 2024 16:54