StoryEditor

Bronisze: zaskakujące ceny buraków czerwonych i kapusty. Są już pierwsze nowalijki

03.04.2022., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach zaskakujące ceny uzyskują buraki czerwone i kapusty. Pojawiły się już pierwsze polskie nowalijki. Jakie są ceny warzyw i owoców? Co o sprzedaży na Broniszach mówią rolnicy? Sprawdź w naszej filmowej relacji z Rynku. 

Ceny warzyw korzeniowych są niższe niż rok temu. Rolnicy są zawiedzeni, bo oczekiwali, że w końcu wiosną będą mogli trochę drożej sprzedać marchew i cebulę.

- Ceny tych warzyw kształtują się na poziomie 1 zł/kg. Rok temu marchew była dużo droższa, bo kosztowała 1,50 zł/kg - zaznacza Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Drogie czerwone buraki i kapusty

Pozytywnie natomiast zaskakuje czerwona kapusta. Jej ceny dochodzą do 2,50 zł/kg. Wyjątkowo droga jest też kapusta pekińska.

- Stawki za kapustę pekińską są rzeczywiście wysokie. Wynoszą obecnie 4-4,50 zł/kg - wyjaśnia Maciej Kmera.

Sensacją ostatnich dni jest też cena buraka czerwonego. Waha się od 1,50 do 1,70 zł/kg.  Są nawet oferty po 1,80 zł/kg.

- Jeśli chodzi o buraka, jego cena wynika z dużego eksportu do Ukrainy. Jest on podstawą tamtejszej kuchni i spore ilości tego warzywa tam właśnie wyjechały – zaznacza ekspert.

Są już pierwsze nowalijki

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze polskie nowalijki. Wiosnę jako pierwsza zwiastuje rzodkiewka -  w cenie 2,60 zł za pęczek. Pojawił się także cienki szczypior - 2 zł za pęczek i szpinak - 8 zł/kg. Ciekawym zjawiskiem jest botwinka uzyskana ze starych buraków wysadzonych do ziemi. Kosztuje 4 zł.

W handlu ziemniakiem liczy się odmiana. "O Ricardę nikt nie pyta"

Ziemniaki nadal są tanie. Za worek sprzedawcy otrzymują 10-12 zł. Narzekają jednak, że nie ma zbytu, zwłaszcza na odmianę czerwoną Ricardę.

- O Ricardę nikt nie pyta. Irysa i Catanie już sprzedałem, a z czerwonym ziemniakiem jest jakiś kłopot w tym roku – wyjaśnia nam Jerzy Koniec, rolnik z okolic Płońska. Dodaje, że bardzo zróżnicowany jest popyt na ziemniaki i cebulę.

- Zazwyczaj przywożę 300 worków. I czasem sprzeda już do godz. 15.00, a czasem stoję dwie doby. , Było też i tak, że z powrotem do domu zawiozłem 100 worków – zaznacza rolnik.

Z handlu bardziej zadowolony jest hurtowy sprzedawca, który w ofercie posiada wszystkie gatunki warzyw. 

- Mam duże ilości dobrej jakości warzyw, więc zejście jest. Od 22 lat handluję na Broniszach i nie narzekam – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

25. maj 2024 22:45