StoryEditor

Bronisze: ziemniaki w niełasce, droga kapusta. Ile kosztują pozostałe warzywa?

03.02.2022., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach rekordy cenowe bije kapusta - czerwona i biała. Małe jest natomiast zainteresowanie ziemniakiem. Jakie są ceny warzyw i owoców? Co o sprzedaży na Broniszach mówią rolnicy? Sprawdź w naszej filmowej relacji z Rynku. Obejrzyj nagranie pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel jest ograniczony w związku z porą roku i trwającymi feriami.

- Zmniejszony ruch powoduje większą elastyczność cenową. Sprzedający obniżają ceny ze względu na mniejsze obroty - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.  

Kapusta czerwona i biała trzymają cenę

Nadal drogie są warzywa kapustne

- Ceny kapusty czerwonej dochodzą do 2,50 zł/kg. Droga jest też kapusta biała - po 1,50 zł/kg - zaznacza ekspert.

Ceny warzyw korzeniowych: większość sprzedawana jest po 1 zł/kg

Jeśli chodzi o warzywa korzeniowe, zarówno marchew, buraki, jak i cebula uzyskują średnie ceny na poziomie 1 zł/kg. Tu warto przypomnieć, że za buraki przed Świętami Bożego Narodzenia kupcy płacili nawet 2 zł/kg.

Zdrożała natomiast pietruszka.

- Kosztuje ok. 4 zł/kg. Natomiast duża podaż selera sprawia, że jego cena nie przekracza 2 zł/kg - wyjaśnia Kmera.

Cenowe zawirowania warzyw z importu

Mocno zróżnicowane są ceny papryki i cukinii z Hiszpanii. Właściwie każda dostawa ma inny cennik. Cukinia z jednej dostawy może kosztować 12 zł/kg, z kolejnej już 17 zł/kg.

Równolegle pojawiają się importowane warzywa z Turcji.

- Papryka turecka kosztuje 30 zł/kg za worek 5 kg, podczas gdy hiszpańska jest o 10 zł droższa - mówi Kmera.

Rynek w Broniszach oferuje duży wybór pomidorów malinowych. Polskie kosztują 15-17 zł/kg. Natomiast hiszpańskie są po 9-10 zł. Tańsze są tureckie - nawet po 5 zł/kg. 

Słabe zainteresowanie ziemniakiem

Na Rynku Hurtowym w Broniszach jest sporo ziemniaków. Ale kupcy, zwłaszcza z Warszawy i okolic poszukują głównie jednej odmiany - Catanii.

- Irga bywa słabej jakości, więc w ostatnich tygodniach popularność zdobywa Catania. Za worek 15 kg sprzedawcy biorą 12 zł - zaznacza ekspert. 

Cały czas realizowane są dostawy ziemniaków z Belgii. Ich ceny są wyższe od polskich - kosztują ok. 1 zł/kg. Z kolei ziemniaki z Hiszpanii z czerwoną skórką są sprzedawane po 1,30 zł/kg. Pojawiły się także młode odmiany z Cypru i Francji - po 3,5 zł/kg

- Dziś handel wygląda byle jak, jest bezruch, nie ma klienta, a sprzedających ziemniaki i cebule jest ok. 40. Kto ma towar wcześniej zamówiony, to jeszcze jakoś podaje. Przywiozłem dziś 400 worków cebuli i ziemniaka. Sprzedałem zmówione wcześniej 200 worków cebuli i ziemniaka, a z resztą stoję. Jak ktoś nie ma umówionego odbiorcy, to ze dwie doby musi stać, by towar sprzedać. Spadła także cena, w tej chwili jest to 11 zł za worek, a niektórzy oddają po 8 zł. W cebuli też jest zastój, miałem lepszej jakości to sprzedałem za 16 zł. Ale liczyłem na 18 zł – wyjaśnia nam rolnik spod Wyszogrodu.

Podobny problem ze zbytem ma rolnik, który na Bronisze przyjeżdża z Lwówka.

- Jest sporo towaru, a zainteresowanie słabsze, ale cebulę udało mi się dziś sprzedać. Nie wiem natomiast, czy znajdę odbiorcę na buraka - mówi nam producent ziemniaka.

Jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

22. czerwiec 2024 00:12