StoryEditor

Ceny warzyw - analiza dr. Pawła Kracińskiego z IERiGŻ

08.02.2021., 00:00h

Na początku stycznia do Polski zawitała zima. Spadł śnieg i nastały mrozy. Na internetowych profilach ludzi związanych z rolnictwem pojawiły się zdjęcia i relacje z tego wyjątkowego wydarzenia. To nie prześmiewcze – zima, taka prawdziwa, z mrozem i śniegiem, jaką znają rolnicy z PESELAMI zaczynającym się od cyfry 8 i mniejszych, staje się rzadkością. Ma to ogromny wpływ na produkcję warzyw i roślin rolniczych.

Nie zmienimy tego tak łatwo, jak zmienialiśmy przez wieki klimat przez emisję gazów cieplarnianych. W naszej strefie klimatycznej zmiany objawiają się przez zanikanie pór roku, gwałtowne zjawiska (burze, nawałnice, przymrozki w okresie wegetacji itd.) oraz susze i podtopienia. Katalog skutków jest szeroki, więc zapobieganie im nie jest proste. Trzeba się z nimi mierzyć, tak jak z wieloma innymi wyzwaniami.

Cebula

Cebula nadal tania. Za warzywa przeznaczane na rynek warzyw świeżych, w zależności od jakości, kalibru i sposobu przygotowania można było otrzymać najczęściej od 0,70 do 1,00 zł/kg. Cebula obrana na biało, w zależności od odbiorcy, wyceniana była w styczniu na 0,60–0,80 zł/kg. Warzywa do obierania sprzedawane były od 0,15 zł/kg, w zależności od jakości. Wiosna powinna przynieść wzrosty cen, tylko wygląda na to, że warzyw dobrej jakości będzie mało na rynku.

Kapusty

Na rynku kapustnych sytuacja w obecnym sezonie jest zróżnicowana. Ceny kapusty białej zaliczyć można do niskich – główki są o 40–50% tańsze w porównaniu z ubiegłorocznymi stawkami. Za kapustę białą przeznaczaną na rynek warzyw świeżych oferowano najczęściej 0,35–0,55 zł/kg – choć w dostawach do sieci handlowych zdarzały się wyższe stawki. Ceny kapusty białej sprzedawanej do przetwórstwa, która spełniała wymagania odbiorców, wynosiły 0,20–0,25 zł/kg. Droższa była kapusta czerwona, bo jej główki wyceniano na 0,50–0,90 zł/kg – ale i tak średnie stawki oferowane za to warzywo były przeciętnie 25% niższe w porównaniu z rokiem poprzednim.

02. grudzień 2023 12:35