StoryEditor

Ceny warzyw: drogo, ale dla kogo?

W dzisiejszych czasach konsumenci chcą mieć warzywa i owoce w zasięgu ręki przez cały rok. Jest tylko jedno "ale"… Chcą mieć w zasięgu ręki, ale czy kieszeni też? Nowoczesne technologie kosztują. Ogrzewanie (zwłaszcza zimą) czy chłodzenie – drożeją lawinowo. A klienci już nie płaczą. Są oburzeni!!!

Z analizy cen tegorocznych warzyw na rynkach hurtowych wynika, że większość gatunków jest obecnie dużo droższa niż rok temu (I dekada czerwca). Rekordy bije kapusta czerwona. Rok temu o tej porze jej średnia cena wynosiła 65 gr, dziś jest to 4 zł, czyli o ponad 500% więcej! Aż o ponad 100% wyższą stawkę notuje młoda kapusta biała. Droga, podobnie, jak w 2019 roku, jest także pietruszka. Za jej kilogram w hurcie trzeba zapłacić ponad 10 zł, czyli prawie 250% drożej niż rok temu.

Nadal wysoka jest cena bobu – od 38 do 42 zł/kg. W ubiegłym roku przedział cenowy wynosił 35–40 zł/kg, ale w 2018 roku było to jedynie 9 zł/kg! Z kolei cebula biała młoda kosztuje od 4 do 5 zł/kg, a rok temu cena była na poziomie 2,50 zł/kg. Długo utrzymywała się wysoka cena fasoli szparagowej – na poziomie 40 zł/kg. Warzywo to staniało dopiero w czerwcu. Obecnie na rynkach hurtowych kosztuje, w zależności od regionu kraju i jakości, od 16 do 22 zł/kg. Cena marchwi jest prawie o 25% wyższa, a młodych ziemniaków o 10%. W przypadku tych ostatnich warto zauważyć, że ich cena długo utrzymywała się na poziomie 10–12 zł/kg. To oczywiście też wynikało z opóźniającej się wiosny.

Drogo w detalu

Dość wysokie ceny na rynkach hurtowych przekładają się oczywiście na ceny targowiskowe czy w sklepach. Z naszej analizy wynika, że sprzedawcy nakładają marże w wysokości 60–90%. Dlatego przeciętny Kowalski w osiedlowym warzywniaku dziś za młodego pora zapłaci 4,5 zł, a za pomidory malinowe 12 zł. Kapusta czerwona to wydatek rzędu 6 zł, zaś pietruszka nawet 17 zł/kg.

– Ceny warzyw w moim sklepie są rzeczywiście wyższe niż rok temu. Wpływ na to ma nie tylko zimna wiosna, która hamowała wegetację, ale także podwyżki opłat za gaz, prąd czy benzynę. Codziennie muszę dojechać na Bronisze, by kupić świeży towar. Pensje moich ekspedientek też poszły w górę, bo o pracownika ciężko, więc trzeba go cenić. I tak w efekcie kapustę, którą rok temu sprzedawałam za 1 zł/kg, dziś sprzedaję po 6,20 zł/kg – mówi nam Małgorzata, właścicielka sklepu spożywczego w niewielkiej miejscowości pod Warszawą.

Pozostało jeszcze do przeczytania ponad 50% artykułu! Chcesz przeczytać całą treść? Pobierz bezpłatny PDF! Wypełnij poniższy formularz!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. w Poznaniu przy ul. Metalowej 5 (dalej my/PWR). Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu realizacji  konkursu. Jeśli zdecydowałeś się pozostawać z nami w kontakcie również w celu realizacji przekazu marketingowego i w celu poznania opinii na temat dostarczanych przez PWR usług i treści w ramach badań rynkowych, a także zabezpieczenia ewentualnych roszczeń. Nasz przekaz dostosujemy do Twoich potrzeb w oparciu o przekazane nam teraz i/lub w przyszłości informacje na temat Twojej działalności. Zgodnie z celami przetwarzania Twoich danych osobowych masz prawo: dostępu do swoich danych, ich sprostowania, ograniczenia zakresu przetwarzania, wyrażenia sprzeciwu, przenoszenia, wycofania  w dowolnym momencie każdej z wyrażonych zgód bez wpływu na zgodność przetwarzania przed jej wycofaniem, prawo żądania usunięcia danych. Masz też prawo do złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych siedzibą w Warszawie (00-193) przy ul. Stawki 2. Jeśli masz pytania kontaktuj się z nami (PWR) na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub z Inspektorem Ochrony Danych na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj: https://rodo.pwr.agro.pl/bralem-udzial-w-konkursie-lub-podobnym-wydarzeniu-tego-rodzaju
16. lipiec 2024 12:13