StoryEditor

Ceny warzyw: zbliża się wiosna

02.03.2021., 00:00h

W lutym wielką niespodziankę sprawiła rolnikom zima. Mało kto spodziewał się kilku tygodniu śniegu i mrozu. Ostatnie sezony przyzwyczaiły nas do braku niskich temperatur i okrywy śnieżnej. Niestety, gwałtowne przejście z warunków, w których odbywała się wegetacja do mrozów, może mieć negatywne skutki dla niektórych upraw trwałych.

Wiele emocji producentów budzi wycofywanie z rynku środków ochrony roślin (ś.o.r.). Polityka ochrony środowiska oraz dbałość o zdrowie publiczne wpływają na zmniejszanie liczby dopuszczonych do obrotu środków. To poważny problem w uprawie wielu gatunków warzyw i owoców. Przez lata wprowadzano na rynek coraz bardziej nowoczesne i droższe środki, a wycofywano stare, tańsze, ale szkodliwe. Po latach okazuje się, że środki, które miały być bezpieczne, mają również negatywny wpływ na zdrowie bądź środowisko naturalne i decyduje się o ich wycofaniu.

Niestety, w ich miejsce często nie wprowadza się zamienników, gdyż tworzenie nowych ś.o.r. to wieloletni i kosztowny proces badań. Tym samym produkcja warzyw i owoców staje się coraz trudniejsza. O ile z samym wycofaniem rolnicy mogą się pogodzić, to gorzej jest z obawami o import spoza Unii. Wielu rolników obawia się, że na nasz rynek dopływać będą warzywa z Ukrainy, Serbii, do których produkcji używa się ś.o.r. zakazanych w UE. Proces kontroli jest możliwy i może być bardzo skutecznym sposobem ograniczania importu, co może w dłuższej perspektywie być korzystne dla producentów w Polsce.

Mechanizm jest taki, że kontroluje się wyrywkowo partie warzyw i jeśli wykryje się pozostałości zakazanej substancji, można zakazać importu z danego kraju na skutek nieprzestrzegania zasad fitosanitarnych.

Cebula


Na rynku cebuli w lutym nie obserwowano większych zmian. Towar obcięty i przesortowany – o zadowalającej jakości, można było sprzedać w głównych rejonach produkcyjnych od 0,75 do 0,90 zł/kg.


Cały artykuł 
przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

06. grudzień 2023 04:56