StoryEditor

Czerwcowe spiętrzenie owoców

26.06.2018., 11:31h

Wyjątkowo ciepła wiosna spowodowała niespotykane spiętrzenie podaży polskich owoców jagodowych na rynkach hurtowych. Oprócz krajowych owoców oferowano importowane, m.in. arbuzy, brzoskwinie, morele i nektaryny.

Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach. W połowie czerwca można było kupić po przystępnych cenach truskawki i czereśnie z głównego zbioru, w sprzedaży były już także maliny z gruntu i borówka amerykańska. Truskawki oferowano w cenie 5-8 zł/kg, a za czereśnie trzeba było zapłacić od 3,5 do 8 zł/kg, w zależności od odmiany i kalibru owoców. Maliny można było kupić po 6-8 zł/kg. Na rynku przeważały jeszcze maliny z upraw pod osłonami, ale zwiększały się systematycznie dostawy owoców z plantacji polowych. O 3 tygodnie wcześniej niż w ub. sezonie pojawiły się borówki z krajowych plantacji. W połowie czerwca ich cena wynosiła 24-28 zł/kg, ale dość szybko spadała, z powodu silnej konkurencji owoców importowanych z Hiszpanii.

Ze względu na typową letnią aurę i towarzyszące jej upały obserwowano wzmożony popyt na arbuzy. Owoce przywiezione z Hiszpanii, Włoch, Bałkanów, a nawet z Iranu oferowano w cenie 1,5-2,5 zł/kg. Sukcesywnie taniały nektaryny, brzoskwinie i morele, które w połowie miesiąca sprzedawano po 4-6 zł/kg.

am

Źródło: Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.

25. marzec 2023 18:29