StoryEditor

Czy rząd wspomoże w końcu producentów warzyw i owoców?

13.06.2022., 00:00h

KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Henryka Kowalczyka z wnioskiem o dopuszczenie producentów warzyw, owoców i roślin ozdobnych pod szkłem i folią oraz przetwórców o możliwość kupienia węgla z kopalń. 

Zarząd KRIR w dniu 9 czerwca zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z wnioskiem i prośbą o interwencję, aby rolnicy tacy jak producenci warzyw, owoców czy roślin ozdobnych spod szklarni i folii oraz przetwórcy żywności zostali dopuszczeni do możliwości kupna węgla z kopalń.

Rolnicy nie mierzą się jedynie z wysoką ceną, ale i brakiem dostępności towaru

Rolnicy dysponujący kotłami poniżej 1MW, nie mogą kupić materiału takiego jak miał węglowy, którym ogrzewają swoje szklarnie i tunele foliowe. Cena towaru to jedno, ale brak dostępności do surowca to drugie. Każdy z tych czynników doprowadzić może nie tylko do załamania produkcji, ale nawet do jej zniszczenia.

Dotacja do opału?

Należy, a wręcz trzeba wprowadzić mechanizmy ochronne i działania zaradcze dla produkcji ogrodniczej takiej jak dotacje do opału. Szybsze wprowadzenie mechanizmów pomocowych jest niezwykle ważne przy planowaniu produkcji oraz utrzymaniu płynności finansowej.

Wzrost kosztów produkcji w żadnym stopniu nie przełożył się na wzrost cen wyprodukowanych warzyw czy owoców, jest to jednoznaczne z problemami w spłacie zobowiązań zaciągniętych przez rolników.

KRIR
Fot: pixabay

19. maj 2024 10:59