StoryEditor

Do kiedy embargo?

23.11.2016., 10:51h
Władimir Putin oświadczył, że Rosja zamierza utrzymać embargo na zachodnią żywność tak długo jak tylko się da. Celem rosyjskich działań ma być ochrona własnego rynku, a nie względy polityczne.

– Będziemy przeciągać (zniesienie embarga – przyp. red.), najdłużej, jak to możliwe – powiedział rosyjski prezydent na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), w odpowiedzi na pytanie dotyczące zniesienia kontrsankcji.

Putin oznajmił, że działania podjęte przez Rosję dotyczyły ograniczenia dostaw produktów rolnych w celu ochrony rynku krajowego. – Zrobiliśmy to świadomie i faktycznie wykorzystaliśmy te - nazwijmy to - krótkowzroczne decyzje, jakie zostały podjęte wobec naszego kraju ze strony naszych tak zwanych partnerów, którzy wprowadzili te sankcje – powiedział rosyjski przywódca. Ocenił, że "wszyscy producenci w kraju są zainteresowani, by ta sytuacja trwała jak najdłużej".

7 sierpnia 2014 r. Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W roku 2015 restrykcje przedłużono do sierpnia roku 2016, a w czerwcu br. – do końca 2017 r.

UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 r. w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Źródło: pap.pl

14. czerwiec 2024 02:04