StoryEditor

Halvetic rozwiązaniem na ograniczoną dostępność i wysokie koszty substancji aktywnych pochodzących z Chin

20.06.2022., 00:00h

W jednym z kluczowych obszarów rynku – produktów opartych na glifosacie – istnieją przesłanki do utrzymania lub nawet wzrostu cen środków, wskutek drożejących surowców na rynku chińskim, a także za sprawą wysokich kosztów transportu. W tej sytuacji przewaga konkurencyjna Halvetica – innowacyjnego produktu CIECH Sarzyna bazującego na glifosacie –czyli wysoka skuteczność przy mniejszej ilości substancji aktywnej, zyskuje na znaczeniu.

Według danych PAMS wartość polskiego rynku środków ochrony roślin wzrosła w pierwszym kwartale br. o 18 proc., tymczasem wartość sprzedaży generowanej przez CIECH Sarzyna zwiększyła się o 58 proc. Obecnie spółka zajmuje piąte miejsce na polskim rynku (spośród monitorowanych przez PAMS 10 największych producentów środków ochrony roślin na krajowym rynku).


W ostatnich miesiącach spółka z Nowej Sarzyny umocniła swoją pozycję również na rynku preparatów opartych o glifosat – najbardziej powszechną substancję czynną stosowaną w rolnictwie. Także w tym segmencie CIECH rósł w I kw. br. szybciej niż rynek. Aktualnie polska firma zajmuje pierwsze miejsce w tym segmencie – tak dobry wynik to m.in. sukces nowej marki CIECH – Halvetic, która odpowiada za ponad połowę sprzedaży produktów CIECH wykorzystujących tę substancję czynną. Halvetic to nowy herbicyd na bazie glifosatu, oparty o innowacyjną i opatentowaną technologię -„Better Glyphosate Technology®”, pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności substancji aktywnej przy obniżeniu jej dawki na hektar o połowę, w porównaniu do istniejących standardów.

- Kluczowa cecha naszego nowego produktu, czyli mniejsza ilość substancji aktywnej dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii BGT, gwarantującej wysoką skuteczność, może okazać się kluczowa w obliczu sytuacji w Chinach, które są jednym z głównych producentów kwasu glifosatowego, wykorzystywanego w produkcji. Widzimy tam relatywnie niskie zapasy tego surowca oraz drożejące inne składniki niezbędne do produkcji środków opartych o glifosat, a także zapowiedzi przerw technologicznych u niektórych producentów. To będzie miało wpływ na ceny w kolejnych miesiącach. Tymczasem my jesteśmy w stanie wyprodukować relatywnie więcej produktu przy mniejszych ilościach dostępnej substancji aktywnej w porównaniu do innych produktów obecnych na rynku – mówi Wojciech Babski, Prezes Zarządu CIECH Sarzyna i szef biznesu AGRO Grupy CIECH.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: info. pras. Ciech Sarzyna
Fot: 

29. maj 2024 17:23