StoryEditor

Hiszpańscy rolnicy niszczą swoje warzywa przez drastyczne spadki cen

20.11.2020., 00:00h

Smutne sceny rozgrywały się w w środę w hiszpańskiej prowincji Almeria, lidera w produkcji warzyw. Rolnicy zostali zmuszeni, by zniszczyć warzywa z tegorocznych zbiorów. Zrobili to by zmniejszyć nadpodaż i zahamować gwałtowny spadek cen.

W obliczu stale spadających cen almerskie Stowarzyszenie Organizacji Producentów Owoców i Warzyw COEXPHAL-APROA spotkało się w trybie pilnym, aby przeanalizować sytuację.

Okazuje się, że ogórki są sprzedawane średnio za 0,16 euro za kilogram. W ciągu zaledwie trzech dni ich cena spadła o 48 proc. Jeśli chodzi o cukinię, cena spadła o 31 proc. i obecnie wynosi poniżej 0,30 euro za kilogram. Do tej pory w tym miesiącu cena spadła o 46 proc. i jest o 57 proc. niższa niż w zeszłym roku. Bakłażan to kolejny z najbardziej dotkniętych produktów. Od początku tygodnia jego cena spadła o 35 proc. i jest teraz sprzedawany za mniej niż 0,30 euro, czyli 19 proc. poniżej ceny z zeszłego roku. Cena zwykłych pomidorów wynosi około 0 euro.

W związku z tym, COEXPHAL-APROA zaleciło rolnikom wycofanie z rynku części warzyw. 

- Zalecamy wszystkim naszym współpracownikom wycofanie 5-10% ich komercyjnych produktów wysokiej jakości w celu zmniejszenia obecnej podaży - powiedział Juan Antonio González, prezes COEXPHAL.

Na poniższych filmach możecie zobaczyć, jak wyglądało niszczenie zebranych warzyw.ksz, źródło: Freshplaza.com. fot. valenciafruits.com
01. grudzień 2023 14:17