StoryEditor

Import do Polski rośnie, eksport się załamał - specyfika wymiany handlowej ze wschodem

19.07.2022., 00:00h

Wojna w Ukrainie odciska swoje piętna na wymianie handlowej. Import żywości do Polski z Ukrainy w tym roku wzrósł 2,5 krotnie. Jeżeli chodzi o eksport, tendencja jest zupełnie inna.

Import żywności z Ukrainy do Polski przez pierwsze 5 miesięcy tego roku wzrósł 2,5 krotnie. Podobnie jest z Białorusią. Import rośnie a eksport załamał się i jest o prawie połowę mniejsze niż rok wcześniej. Wojna na Ukrainie odciska swoje piętno na wymianie handlowej ze Wschodem.

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło wstępne dane handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą, Federacją Rosyjską oraz Białorusią w okresie I-V 2022 r.

Ukraina

Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Ukrainy roku była na poziomie 337 mln euro, oznaczało to wzrost o 6,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2021. Tym samym sprzedaż do Ukrainy stanowiła około 1,9% polskiego eksportu rolno-spożywczego ogółem (14 miejsce). Główne towary importowane do Polski z Ukrainy to:

  • sery i twarogi;
  • karma dla psów i kotów;
  • kawa;
  • mięso wieprzowe;
  • chleb i czekolada.

W tym samym okresie wartość importu z Ukrainy do Polski towarów rolno-spożywczych była na poziomie 676 mln euro, a to oznacza 2,5-krotny wzrost w stosunku do pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku. W ogólnej wartości importu żywności do naszego kraju, towary sprowadzone z Ukrainy stanowiły 5,4% (4 miejsce).

Co kupujemy od Ukraińców?

Przede wszystkim olej słonecznikowy (udział w całkowitym imporcie z Ukrainy 24,2%) oraz kukurydzę (18,1%), olej sojowy (14,3%),  makuchy, m.in. z nasion słonecznika, rzepaku (12,7%), orzechy i owoce mrożone (4,9%).

Bilans wymiany handlowej z Ukrainą w I-V 2022 r. był ujemny i wyniósł 339 mln euro. Podczas, gdy w poprzednim roku (w okresie I-V) bilans ten był dodatni i wynosił 52 mln euro.

Skalę dynamiki importu najlepiej pokazuje ta grafika. Od momentu rozpoczęcie agresji Rosji na Ukrainę widać wzrost napływu ukraińskiej żywności do Polski. A trzeba pamiętać, że Unia Europejska zniosła cła na towary z Ukrainy dopiero na przełomie maja i czerwca.


FEDERACJA ROSYJSKA

W okresie I-V 2022 roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Federacji Rosyjskiej była na poziomie 212 mln euro, oznaczało to spadek o 17% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Tym samym sprzedaż do Rosji stanowiła około 1,2% polskiego eksportu rolno-spożywczego ogółem (18 miejsce).

Do Rosji sprzedajmy wyroby piekarnicze, cukiernicze oraz czekoladę i soki owocowe.

W tym samym okresie wartość importu towarów rolno-spożywczych z Federacji Rosyjskiej do Polski była na poziomie 178 mln euro, był to wzrost o 48% w stosunku do poprzedniego roku. W ogólnej wartości importu żywności do naszego kraju, towary sprowadzone z Rosji stanowiły 1,4% (20 miejsce).

Główne towary importowane z Rosji do Polski to:

  • ryby i filety rybne oraz tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne, a także nasiona lnu.

Bilans wymiany handlowej z Rosją pozostaje dodatni i w okresie I-V 2022 r. wynosił 34,4 mln euro. W poprzednim roku (w okresie I-V) bilans również był dodatni i wynosił około 136 mln euro.BIAŁORUŚ

Wartość eksportu z Polski do Białorusi towarów rolno-spożywczych w okresie I-V 2022 roku była na poziomie 61 mln euro i oznaczało to spadek, aż o 45% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Tym samym sprzedaż do Białorusi stanowiła około 0,3% polskiego eksportu rolno-spożywczego ogółem (34 miejsce wśród odbiorców polskiej żywności).

Główne towary eksportowane z Polski do Białorusi to jabłka, gruszki i truskawki.

W tym samym okresie wartość importu do Polski towarów rolno-spożywczych z Białorusi była na poziomie 81 mln euro, był to prawie 3,5-krotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. W ogólnej wartości importu żywności do naszego kraju stanowiło import z Białorusi stanowił 0,6% (30 miejsce wśród dostawców żywności do Polski). Tak znaczący wzrost wartości importu wynikał z bardzo dużego wzrostu importu oleju rzepakowego (do poziomu około 38,5 tys. ton, rok wcześniej było to zaledwie 6,6 tys. ton).

Bilans wymiany handlowej z Białorusią w okresie I-V 2022 r. był ujemny i wyniósł 20,4 mln euro. Przed rokiem bilans obrotów z Białorusią był dodatni i wynosił 85,9 mln euro.
gov.pl
fot. envatoelements
29. maj 2024 13:34