StoryEditor

Młode ziemniaki bez badań fitosanitarnych na giełdzie? OZPW domaga się interwencji

29.05.2020., 00:00h

Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw domaga się natychmiastowej interwencji WIORiN w sprawie sprzedaży na krakowskiej giełdzie Rybitwy młodych ziemniaków bez stosownych badań fitosanitarnych.

 

W liście do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie, Zbigniew Orzechowski, Prezes OZPW zawiadamia, że na krakowskiej giełdzie Rybitwy ma miejsce niekontrolowany wwóz młodego ziemniaka sprzedawanego przez pośredników bez badań fitosanitarnych. Apeluje o pilną kontrolę.

List do WIORiN został przekazany w imieniu rolników z trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

- Wspólnie dzisiaj podjęliśmy decyzję, aby uruchomić wreszcie działania PIORiN w Krakowie. Niestety musimy przyznać, iż na Giełdzie Rybitwy kwitnie nielegalny handel ziemniaków sprowadzanych z Rumunii, bez badań fitosanitarnych. Naszym służbom to wcale nie przeszkadza, a kontrolują i gnębią tylko Polskiego Rolnika – wyjaśnia OZPW na swoim profilu facebookowym.

Organizacja w rozmowie z nami przyznaje, że temat importowanych ziemniaków bez wymaganych badań fitosanitarnych uderza w interesy polskich producentów. Dlatego pisma w tej sprawie zostały wysłane także do UOKiK i do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.

- Nie może być tak, że polski ziemniak bez badań nie może wyjechać za granicę, a do nas szerokim strumieniem importowane są ziemniaki bez odpowiednich świadectw fitosanitarnych. Teoretycznie badania mają chronić nasz rynek przed napływem porażonych ziemniaków, ale okazuje, że w praktyce nie jest to przestrzegane - wyjaśnia nam OPZPW.

Zapytaliśmy Kompleks Handlowy Rybitwy o kwestię sprzedaży ziemniaków bez wymaganych badań. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w tej sprawie już współpracują z WIORiN w Krakowie.

Zwróciliśmy się więc do WIORIN z prośbą o wyjaśnienie, jakie kroki podejmie w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź, którą zamieścimy na łamach portalu.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

25. maj 2024 17:51