Młode ziemniaki bez badań fitosanitarnych na giełdzie? OZPW domaga się interwencji

Młode ziemniaki bez badań fitosanitarnych na giełdzie? OZPW domaga się interwencji

Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw domaga się natychmiastowej interwencji WIORiN w sprawie sprzedaży na krakowskiej giełdzie Rybitwy młodych ziemniaków bez stosownych badań fitosanitarnych.

W liście do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie, Zbigniew Orzechowski, Prezes OZPW zawiadamia, że na krakowskiej giełdzie Rybitwy ma miejsce niekontrolowany wwóz młodego ziemniaka sprzedawanego przez pośredników bez badań fitosanitarnych. Apeluje o pilną kontrolę.

List do WIORiN został przekazany w imieniu rolników z trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

- Wspólnie dzisiaj podjęliśmy decyzję, aby uruchomić wreszcie działania PIORiN w Krakowie. Niestety musimy przyznać, iż na Giełdzie Rybitwy kwitnie nielegalny handel ziemniaków sprowadzanych z Rumunii, bez badań fitosanitarnych. Naszym służbom to wcale nie przeszkadza, a kontrolują i gnębią tylko Polskiego Rolnika – wyjaśnia OZPW na swoim profilu facebookowym.

Organizacja w rozmowie z nami przyznaje, że temat importowanych ziemniaków bez wymaganych badań fitosanitarnych uderza w interesy polskich producentów. Dlatego pisma w tej sprawie zostały wysłane także do UOKiK i do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.

- Nie może być tak, że polski ziemniak bez badań nie może wyjechać za granicę, a do nas szerokim strumieniem importowane są ziemniaki bez odpowiednich świadectw fitosanitarnych. Teoretycznie badania mają chronić nasz rynek przed napływem porażonych ziemniaków, ale okazuje, że w praktyce nie jest to przestrzegane - wyjaśnia nam OPZPW.

Zapytaliśmy Kompleks Handlowy Rybitwy o kwestię sprzedaży ziemniaków bez wymaganych badań. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w tej sprawie już współpracują z WIORiN w Krakowie.

Zwróciliśmy się więc do WIORIN z prośbą o wyjaśnienie, jakie kroki podejmie w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź, którą zamieścimy na łamach portalu.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Warzywa zalegają w magazynach. Rolnicy nie mogą ich sprzedać

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

12°C/19°C