StoryEditor

Ogromny eksport pomidorów do UE. Maroko podwójnie przekracza kontyngent taryfowy

07.05.2021., 00:00h

Komisja Europejska uznała, że marokański wywóz pomidorów przekracza kontyngent taryfowy zawarty w ramach umowy między Marokiem a Unią Europejską. W związku z tym Maroko może zostać ukarane.

Komisja Europejska odnotowała przekroczenie preferencyjnego kontyngentu taryfowego przyznanego Maroku. Według danych, ustalona miesięcznie na 43,5 tys. ton wielkość została przekroczona w lutym tego roku, a także w zeszłym roku.

- Wszelkie przywożone ilości przekraczające miesięczne i całkowite limity kontyngentów taryfowych nie będą objęte preferencyjnym traktowaniem, ale będą podlegać zwykłej pozakwotowej stawce celnej - ostrzega KE.

Na nadmiernym wwozie pomidorów z Maroko cierpią m.in. hiszpańscy producenci. Warzywa te są sprzedawane po niższej cenie. A to nosi znamiona nieuczciwej konkurencji.

- Eksport pomidorów z Maroka wciąż rośnie - oczekuje się, że w sezonie 2020-2021 przekroczy 500 000 ton. Dzieje się tak pomimo faktu, że preferencyjna kwota określona w układzie o stowarzyszeniu UE-Maroko wynosi 285 000 ton. W zeszłym roku kwota ta również została podwojona - zaznaczyła hiszpańska eurodeputowana Clara Aguilera.

oprac. ksz, na podst. freshplaza, KE, fresh-market.pl
05. grudzień 2023 22:07