StoryEditor

Pomidor: Jak kształtują się ceny najpopularniejszego warzywa listopada?

29.11.2021., 00:00h

Kantar monitoruje konsumpcję wszystkich najpopularniejszych gatunków owoców i warzyw. Najpopularniejszym warzywem w listopadzie były pomidory, których konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 93% Polaków.

Na drugim i trzecim miejscu wśród warzyw znalazły się cebula i ogórki, które jadło odpowiednio 90% oraz 86% badanych.

Pomidor, cebula, ogórek są ulubionymi warzywami Polaków

Konsumpcja marchwi, pomidorów, a także ogórków, cebuli i papryki jest wysoka przez cały rok, a obserwowane wahania sezonowe niewielkie. To ulubione warzywa Polaków, które dostępne i jedzone są niezależnie od sezonu.

Spożywanie owoców i warzyw podczas poszczególnych posiłków

Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad – 92% osób, które w ogóle jadły ten posiłek. 74% respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 62% na kolację. Na drugie śniadanie warzywa i owoce spożywało 52% Polaków, natomiast na przekąskę 48%. Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek (40%).

Najbardziej wartościowym pod względem zawartości warzyw i owoców posiłkiem Polaków jest obiad. W przypadku 46% badanych co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców.

Respondenci najczęściej deklarują spożywanie jedynie warzyw i owoców w przekąskach (17%).

Najrzadziej (25%) co najmniej połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce w przypadku kolacji.

Ceny pomidorów na rynku hurtowym

Cena pomidorów krajowych na rynkach hurtowych wahała się od 4 zł/kg w Lublinie i w Broniszach, do nawet 7,00 zł/kg w Sandomierzu, Łodzi i Wrocławiu i w porównaniu do zeszłego miesiąca ceny wzrosły o ok. 15%. Większe różnice w cenie zanotował pomidor malinowy. Na rynkach hurtowych cena wacha się od 5,83 zł/kg nawet 12,00 zł/kg i w porównaniu do zeszłego miesiąca ich cena wzrosła o 36%.

Autor: Joanna Białek

Zdj. Pixabay i Kantar

15. lipiec 2024 06:54