StoryEditor

Puda o wykupie chryzantem: zaproponowano bardzo dobrą cenę

06.11.2020., 00:00h

- Cena 20 zł za doniczkę i 3 zł za kwiaty cięte to naprawdę dobra cena - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Grzegorz Puda. Do wczoraj sprzedawcy złożyli do ARiMR wnioski na kwotę 32 mln złotych. 

Dziś mija termin składania wniosków o przyznanie pomocy dla posiadaczy chryzantem, którzy nie sprzedali tych kwiatów w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda mówił w radiowej Jedynce, że ceny rekompensat zaproponowane przez rząd są korzystne dla sprzedawców, a środków na niesienie pomocy nie zabraknie.

- Poruszamy się w cenach detalicznych, a pamiętać należy, że ci, którzy się zajmują sprzedażą, poruszają się w cenach hurtowych. Osoby, które zajmują się tego typu działalnością, wiedzą, że cena 20 zł za doniczkę i 3 zł za kwiaty cięte to jest bardzo dobra cena - powiedział.

- Do dzisiaj można składać wnioski i dzisiaj będziemy wiedzieli, ile osób i kontrahentów je złożyło. Mam dane z wczoraj z godziny 16.00 i wynika z nich potencjalna kwota 32 mln zł, a rząd na ten cel przeznaczył minimum 180 mln zł, także mamy dużą rezerwę - wyjaśnił minister.

Pomoc przysługuje posiadaczowi co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych.

ksz, oprac. na podst. Polskie Radio
28. wrzesień 2023 18:09