StoryEditor

Rabarbar już na rynku

06.04.2017., 11:00h
Uprawa rabarbaru staje się coraz popularniejsza w Nadrenii w zachodnich Niemczech. Tamtejsi producenci już rozpoczęli zbiory. Ich rabarbar trafia do wielu europejskich państw.

Rolnicy zrzeszeni w Langard rozpoczęli tegoroczne zbiory 21 marca. Jeden z nich, Labinot Elshani mówi, że dzięki chłodnej zimie i korzystnych warunkach w ciągu ostatnich kilku tygodni pierwszy zbiór rabarbaru w Nadrenii przypadł w tym roku ponad tydzień wcześniej niż rok temu. – Spodziewamy się, że plony pod względem ilościowym i jakościowym będą wysokie w tym sezonie. Popularność rabarbaru wzrasta, co przekłada się na ciągły wzrost powierzchni produkcji w ostatnich latach – tłumaczy producent. 

Eksportowy hit

W Nadrenii ponad 30 producentów uprawia rabarbar na powierzchni 250 ha. Czyni to Landgard jednym z największych niemieckich dostawców rabarbaru. Organizacja nie poprzestaje na zaspokajaniu popytu na krajowym podwórku. Nadreński rabarbar stał się eksportowym hitem i trafia na rynki Anglii, Francji, Austrii, Skandynawii czy Szwajcarii.

Około 90% zebranych łodyg jest sprzedawanych w stanie świeżym. Reszta jest przetwarzana m.in. na soki, na które w ostatnich latach rośnie zainteresowanie. 

Źródło: freshplaza.com

25. marzec 2023 17:25