StoryEditor

Rekordowo wysokie ceny ziemniaków w Rosji

26.07.2016., 10:37h
Rosstat informuje, że od początku roku cena ziemniaków, marchwi i kapusty systematycznie rosła. W czerwcu cena ziemniaków pobiła rekord, w tym samym czasie inne warzywa takie jak cebula, ogórki czy pomidory odnotowały spadek wartości. 

Wzrost cen ziemniaków jest powiązany z faktem, że pochodzą one głównie z importu. Najważniejszymi dostawcami jadalnych bulw są dla Rosjan Białoruś i Egipt.

 

Według ekspertów cena ziemniaków zwykle zaczynała spadać właśnie w czerwcu. Ten rok jest jednak wyjątkowy. Specjaliści twierdzą, że odpowiedzialne za to są dobre zeszłoroczne plony. Dlatego ceny ziemniaków na krajowym rynku są wysokie. Obecnie rodzime zapasy się wyczerpują i dostawcy są zmuszeni kupować droższe ziemniaki z importu. 

Innym czynnikiem, który wpływa na wzrost cen jest popyt ze strony klientów. W pierwszym kwartale tego roku zapotrzebownie na ziemniaki wzrosło w Rosji o 28% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed 12 miesięcy. To z kolei jest efektem spadku siły nabywczej Rosjan – stają się oni coraz biedniejsi.  

 

Źródło: potatopro.com 

15. lipiec 2024 10:15