StoryEditor

Rosja: kolejna fala wzrostu cen białej kapusty

24.11.2021., 00:00h

Jak informują analitycy EastFruit, na rynku Federacji Rosyjskiej brakuje białej kapusty. Według producentów popyt ze strony sieci detalicznych i hurtowni w tym tygodniu gwałtownie wzrósł. Ograniczona podaż sprawia, że sieci handlowe bez przeszkód podnoszą ceny sprzedaży białej kapusty.

W Rosji nie ma białej kapusty

W 2021 roku ceny kapusty zarówno w handlu hurtowym, jak i detalicznym są znacznie wyższe niż w 2020 roku. Latem oraz jesienią bieżącego roku Rosja odnotowuje nietypowo wysokie ceny dla tej pory roku. Bezprecedensowy wzrost cen tego rodzaju warzyw, w porównaniu ze wskaźnikami sprzed roku, wynika z niskich zbiorów w tym sezonie. Do zmniejszenia zbiorów doprowadziły:

  • późna wiosna (przez to zmniejszyła się powierzchnia uprawna tego warzywa);
  • suche lato;
  • wczesny początek jesieni (doprowadziło do spadku plonów późnej odmiany kapusty).

Ceny kapusty białej na rynku rosyjskim w porównaniu z zeszłym rokiem

W ciągu tygodnia ceny białej kapusty w Federacji Rosyjskiej wzrosły średnio o 11%. Obecnie rolnicy oferują te produkty za 27-38 rubli/kg (około 1,51-2,12 zł/kg; 0,36-0,51 USD/kg). W porównaniu z zeszłym miesiącem cenna wzrosła o około 10 proc.. Producenci mogli podnieść cenę białej kapusty dzięki znacznemu zmniejszeniu podaży tego warzywa z małych gospodarstw, które prowadziły sprzedaż natychmiast z pola z powodu braku własnych magazynów. Jednocześnie należy zauważyć, że właściciele kapusty wysokiej jakości w tej chwili wolą powstrzymać sprzedaż w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen.

Na obecną chwilę cena białej kapusty w Federacji Rosyjskiej jest już średnio 3,5 razy wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przy czym większość uczestników rynku przewiduje dalszy wzrost cen. Argumentują swoją opinię spadkiem produkcji białej kapusty w kraju, a także znacznie zmniejszył się udział produktów odpowiednich do długotrwałego przechowywania.

Polska: Trudny sezon dla producentów kapusty

2021 rok dla polskich rolników okazał się wyjątkowo trudny, zwłaszcza producentów warzyw. Dotyczy to również polskich producentów białej kapusty, których również dotknął spadek plonów kapusty białej przez niesprzyjające warunki pogodowe.

Tak więc przez całe lato rolnikom przeszkadzały albo ulewne deszcze, albo susza. Ponadto w głównych regionach produkcji kapusty zaobserwowano nawet grad, co miało bardzo negatywny wpływ zarówno na jakość kapusty, jak i wydajność tej uprawy. Warto przypomnieć, że wysokie temperatury oraz wysoki poziom wilgotności przyczyniają się do wysokiej intensywności chorób grzybiczych na polach.

Ceny kapusty białej w Polsce

Chociaż warunki pogodowe nie były dobre, nie wpłynęło to szczególnie na ceny tego warzywa. Obecnie na rynkach hurtowych ceny wahają się od nawet 0,60 zł/kg w Kaliszu, Łodzi i Broniszach, do 1,00 zł/kg we Wrocławiu i Krakowie. Zdaniem wielu polskich rolników popyt w tym segmencie jest dość słaby. Duże firmy hurtowe wolą kupować kapustę w małych partiach, aby uniknąć gromadzenia zapasów w magazynach.

Autor: Maryia Khamiuk
Fot. Pixabay

20. czerwiec 2024 17:10