StoryEditor

RYNEK: Jaka jest cena papryki w hurcie?

03.08.2021., 00:00h

Pomimo trudnej wiosny, sezon na krajową paprykę w każdym kolorze ruszył z kopyta. Ceny papryki na rynkach hurtowych w ciągu ostatniego miesiąca spadły. Chcecie wiedzieć, jakie są stawki? Przeczytajcie artykuł!

Cena krajowej papryki spadła nawet o 50 proc.

Największe rynki hurtowe zanotowały spadek cen papryki czerwonej z nawet 10 zł za kilogram w Lublinie w lipcu, do obecnie nawet 4 zł za kg na Broniszach (woj. mazowieckie).

Rynek hurtowy

Cena w lipcu

Cena w sierpniu

Rynek hurtowy Bronisze - mazowieckie

5,00 – 7,00 zł/kg

4,00 - 6,00 zł/kg

Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza FRANOWO

8,00 – 9,00 zł/kg

6,00 - 7,00 zł/kg

Lubelski rynek hurtowy Elizówka

8,40 – 10,00 zł/kg

4,50 – 5,00 zł/kg

Targ Piast – Wrocław

Nie było jeszcze krajowej

5,00 zł/kg

Kolor-love, czyli jakie są ceny papryki zielonej i żółtej

Zielona papryka pojawiła się na hurtowych rynkach już na końcu maja. Żółta dopiero teraz, wraz z czerwoną. Zielona tylko na Broniszach ma inną cenę niż pozostałe kolory i wacha się między 2,50 – 3,50 zł /kg.

Najwyższa cena na żółtą paprykę została zanotowana na lubelskiej Elizówce i wynosi nawet 8,4 zł za kg. Na szczecińskim ROL-HURT możemy ją kupić już za 7 zł.

„Na ostro się kręci”- pikantne papryczki z Polski

W Polsce, poza tradycyjną uprawą papryki, produkujemy (głównie na południu Mazowsza) również inne pikantne odmiany, na przykład ostre habanero, jalapeno, czy peperoncini.  Zastanawiające jest zatem, że jedyny rynek hurtowy, który odnotował ceny papryki pikantnej to Lublin, a jej cena to 14-18 zł/kg.

Moc polskich warzyw – wspierajmy naszych rolników!

- Przewaga polskich warzyw nad importowanymi wynika z kilku przyczyn. Wybierając polskie warzywa, dojrzewające w pełni sezonu, mamy pewność, że ich droga „od pola do stołu” jest najkrótsza. Oznacza to, że warzywa nie są długo przechowywane i transportowane, co ma wpływ nie tylko na jakość warzyw, ale również na środowisko. Co więcej, kupując krajowe warzywa, wspieramy polskie rolnictwo. – czytamy w komunikacie prasowym kampanii na rzecz wspierania rodzimych płodów rolnych „Moc Polskich Warzyw”.

Joanna Białek

16. lipiec 2024 17:36