StoryEditor

Dobre, bo polskie... truskawki. Jak odróżnić truskawkę polską od zagranicznej?

19.05.2022., 00:00h

Od połowy maja na rynkach zarówno hurtowych, jak i detalicznych zaopatrzyć się możemy w krajowe truskawki. Jak odróżnić truskawkę Polską od importowanych, których na rynkach nie brakuje?

Jako pierwsza na rynku pojawia się truskawka krajowa z tunelu, następnie z uprawy na czarnej folii lub agrowłókninie. Wraz ze wzrostem temperatury pojawią się truskawki z gruntu w okolicach początku czerwca. W Polsce aktualnie kupić możemy również truskawki z importu. W jaki sposób nie dać się oszukać i na pewno wybrać te krajową?

W Polsce, jeżeli chodzi o import, to towar sprowadzamy z terenów takich jak:

 • Grecja;
 • Holandia;
 • Hiszpania;
 • Węgry;
 • Turcja

Oszuści wykorzystują nasz truskawkowy patriotyzm

O oszustwach dotyczących kraju pochodzenia truskawek niezmiennie czytamy co sezon. Handlowy niestety sprzedają „polskie” truskawki, które pochodzą z importu, a w hurcie sami kupują je dwukrotnie taniej. Kupujący, chcąc wspierać polskiego producenta, wybierają polski sezonowy produkt, często dopytując na miejscu o pochodzenie, a oszuści wykorzystują w ten sposób nieświadomość klienta.

Jak rozpoznać polską truskawkę?

Punkt pierwszy etykiety. Według polskiego prawa istnieje obowiązek zamieszczania informacji o kraju pochodzenia towaru na opakowaniu. Jeżeli są sprzedawane „luzem”, na kilogramy takiej informacji udziela sprzedawca. Są oni bardzo dobrym źródłem informacji. Warto rozmawiać i zapytać, chociażby o odmianę.

- Co ciekawe, łatwo znaleźć informacje na temat tego, skąd owoc pochodzi. Właściciele plantacji często zostawiają na łubiankach swoje dane kontaktowe jak numery telefonów lub adresy stron internetowych. Zachęcam, żeby konsumenci trafiali do producentów, a nawet, idąc krok dalej, odwiedzali konkretne gospodarstwo – powiedział Albert Zwierzyński z Agro-Wsparcia.

Jednak na ryneczkach detalicznych sprzedający często nie są producentami i mogą nie znać odpowiedzi na to pytanie. Jeśli nie jest pewien/pewna warto zwrócić uwagę na wygląd truskawki.

- Sam wygląd truskawek polskich i zagranicznych jest podobny. Jeśli mowa o produkcji w Hiszpanii czy Maroku, to ich odmiany są zbliżone do naszych. Trzeba się wtedy skupić na kondycji owoców i ich wyglądzie – powiedział Michał Malicki ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek.

Szypułka prawdę Ci powie

- Polskie truskawki zbierane rano, danego dnia są już bezpośrednio oferowane do sprzedaży dla klienta. Przez to szypułka jest cały czas zielona, w pełni nawodniona i ma atrakcyjny wygląd. Towar zagraniczny rwany jest kilka dni wcześniej. Transportowany w warunkach chłodniczych i przy schładzaniu dochodzi do wysuszenia. Najszybciej widać to na szypułce, która będzie oklapnięta-tłumaczy Malicki.

Porównajmy ceny na rynkach hurtowych w Polsce

 • Warszawa BRONISZE notowania z 19.05.2022 r.
  Truskawka krajowa od 10 do 20 zł/kg;
  Truskawka import od 10,50 do 17 zł/kg.
 • Poznań WGRO notowania z dnia 18.05.2022 r.
  Truskawka krajowa od 16 do 20 zł/kg;
  Truskawka import od 14 do 15 zł/kg.
 • Bydgoszcz MEWAT notowania z dnia 19.05.2022 r.
  Truskawka import od 12 do 13 zł/kg.
 • Gdańsk RENK notowania z dnia 18.05.2022 r.
  Truskawka krajowa od 20 do 28 zł/kg.
 • Kalisz Giełda Kaliska notowania z dnia 19.05.2022 r.
  Truskawka krajowa 18 zł/kg;
  Truskawka import 12zł/kg.
 • Lublin Elizówka notowania z dnia 17.05.2022 r.
  Truskawka krajowa od 20 do 22,50 zł/kg;
  Truskawka import od 13 do 14 zł/kg.

Zobacz także: Bronisze: staniały wszystkie warzywa. Po ile są pierwsze truskawki?


Źródło: haps.pl//stronakuchni/ bussinessinsider.com.pl./ .money.pl/freshmarket/WGRO.pl/targowiskomewat/gieldakaliska.pl/renk.pl/elizowka.pl
Fot: envatoelements
16. czerwiec 2024 05:11