StoryEditor

Gleba żyje !

25.03.2016., 10:23h
W glebie aż roi się od życia. Począwszy od najmniejszych mikroorganizmów aż do ssaków, takich jak krety. Do czego są one właściwie potrzebne oraz jakie warunki im sprzyjają?

Organizmy glebowe, czyli edafon, to bakterie, promieniowce, grzyby, glony, pierwotniaki, nicienie, roztocza, skoczogonki, wazonkowce, dżdżownice, stawonogi oraz ssaki. Ile ich jest? Szacuje się, że w 15 cm warstwie gleby na powierzchni 1 ha znajduje się od 1,5-7,2 t mikroorganizmów. Dzielą się one na autochtoniczne, które występują raczej na glebach nieużytkowanych rolniczo oraz na zymogenne, które po wprowadzaniu do środowiska glebowego materii organicznej szybko się namnażają, po jej rozłożeniu zapadają w stan anabiozy, czyli obniżają do minimum wszystkie funkcje życiowe.

Na liczebność mikroorganizmów wpływają:

  • warunki powietrzno-wodne
  • stan uwilgotnienia gleby
  • stan natlenienia gleby
  • zawartość substancji organicznej

Mikroorganizmy, poprzez wydzielanie kwasów, biorą czynny udział w procesie rozpuszczania związków mineralnych i tworzeniu poziomów glebowych. Tworzenie agregatów glebowych zawdzięczamy głównie grzybom, które swoimi strzępkami otaczają cząstki glebowe bądź wydzielają do nich śluz. Rolę w tym procesie odgrywają również bakterie, promieniowce oraz korzenie roślin.

Bez mikroorganizmów nie byłby możliwy obieg materii i energii w przyrodzie. Rozkładają one materię organiczną, która ulega mineralizacji, po czym staje się dostępna dla roślin. Obecność mikroorganizmów ogranicza wymywanie związków w głąb profilu glebowego. Grzyby współpracują w glebie z roślinami na zasadzie symbiozy. Dzięki niej rośliny mają lepszy dostęp do wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych, w zamian grzyb otrzymuje produkt fotosyntezy, czyli glukozę.
mk

29. kwiecień 2024 15:00