StoryEditor

Innowacyjny biologiczny mulcz o szerokim zastosowaniu

29.04.2021., 00:00h

Redukcja kosztów i skuteczna walka z chwastami dla szkółkarzy? Na rynku dostępne jest już ekologiczne rozwiązanie bazujące na łuskach gryki, które rozwiązuje szereg problemów producentów roślin. Innowacyjność tego mulczu powiązana jest z niezwykłą wydajnością – skuteczna grubość warstwy nie przekracza bowiem 5-6 mm!

– Przed wprowadzeniem SAN TOPU na rynek jego skuteczność została potwierdzona zarówno w wielu testach laboratoryjnych, jak i polowych, przeprowadzonych u klientów – podkreśla Michał Stuchlik, Dyrektor Działu Handlowego Ceres International. – Warto zwrócić uwagę na wydajność tego produktu – dzięki cienkiej 6-milimetrowej warstwie osiągamy takie rezultaty przy użyciu 1 m3, które są niemożliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu innych dostępnych na rynku produktów. Dla przykładu 1 m3 SAN TOPU możemy obsypać skutecznie około 20 500 sztuk doniczki P9 (kwadrat 9 x 9 cm). 1 m3 produktów wymagających przykładowo warstwy 30 mm daje ok. 4000 doniczek. Rachunek jest prosty – SAN TOP jest najwydajniejszym rozwiązaniem na rynku – dodaje.

Bazą produktu są łuski gryki, które świetnie nadają się do mulczowania. SAN TOP jest produktem lekkim, o sypkiej strukturze, co zapewnia łatwe i precyzyjne dozowanie zarówno maszynowe, jak i ręczne. Po zastosowaniu tworzy on trwałą strukturę skorupki, która przepuszcza wodę, powietrze i nawozy, a co istotne – nie ma wpływu na wzrost roślin. Ogranicza ona również odparowanie wody i przesuszanie doniczek. Dodatkowo skorupa ta zapobiega stratom związanym z przewróceniem się doniczki np. w transporcie. Okres jej trwałości wynosi cały sezon produkcyjny, a do procesu jej stworzenia potrzebna jest jedynie woda (delikatne zroszenie zaraz po posadzeniu rośliny i zastosowaniu produktu).

SAN TOP może być stosowany zarówno do obsypywania doniczek (wszystkich kształtów), jak 
i do multiplatów. Zapewnia estetyczny wygląd roślin np. w punktach sprzedaży i – co warto podkreślić – jest produktem w pełni ekologicznym. 

Korzyści dla szkółkarzy

 
– Opracowanie unikalnej formuły SAN TOPU zabrało nam ponad dwa lata. Stworzyliśmy produkt o cechach nieporównywalnych do żadnego innego mulczu, jednak w podobnej cenie w przeliczeniu na jedną doniczkę – podkreśla Maciej Juchacz, Prezes Ceres International. – Niezaprzeczalny jest natomiast fakt, że stosowanie tego produktu obniża koszty produkcji, poprawia jakość produktu finalnego, ma też dodatkowo walor estetyczny. W tym tkwi przewaga SAN TOPU nad konkurencją – dodaje. 

SAN TOP jest skutecznym, wydajnym i łatwym w użyciu produktem. Może być magazynowany w suchych miejscach, a dzięki jego wyjątkowej wydajności dodatkowo oszczędzamy miejsce potrzebne na przechowywanie. Jego użycie ogranicza także koszty pracy i straty związane z plewieniem i nie ma wpływu na wzrost roślin i ich zdrowotność. SAN TOP przepuszcza wodę i nawozy, tworząc zwartą strukturę. Jest estetyczny i w pełni ekologiczny. Nie zawiera nasion chwastów, szkodników czy innych sztucznych domieszek. 
21. lipiec 2024 02:48