StoryEditor

Instytut Ogrodnictwa poleca odmianę porzeczki odpornej na wielkopąkowca

07.04.2021., 00:00h

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach poleca odmianę porzeczki czarnej - ‘Polonus‘ - genetycznie odpornej na wielkopąkowca porzeczkowego i amerykańskiego mączniaka agrestu. 

Jak zauważa Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, wysokie ceny skupu porzeczek czarnych w minionym sezonie skłaniają plantatorów do zakładania nowych nasadzeń. 

- Warto korzystać z nowych odmian, które nie dość, że są plenne, to dodatkowo są odporne na choroby lub szkodniki - zaznacza Instytut.

Eksperci ze Skierniewic przypominają, że największym zagrożeniem plantacji towarowych jest wielkopąkowiec porzeczkowy. Dlatego w Instytucie wyhodowano odmianę odporną na tego szpeciela - ‘Polonus‘. 

- Dodatkowo krzewy są odporne na amerykańskiego mączniaka agrestu oraz mało podatne na antraknozę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, co znacznie ogranicza konieczność ochrony chemicznej. Owoce są bogate w kwasy organiczne, antocyjany i kwas askorbinowy (wit. C), o wysokiej przydatności do produkcji soku i koncentratu - wyjaśnia Instytut.

Odmiana ‘Polonus’ jest chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 15.03.2044 r. 

ksz, oprac. na podst. IO, fot. S. Pluta/Owoce odmiany ‘Polonus‘
24. marzec 2023 20:25