StoryEditor

Jakie sadzonki i odmiany?

06.12.2018., 11:44h

O doborze typów sadzonek i odmian truskawki mówił Albert Zwierzyński z firmy Doradca Jagodowy podczas II Wschodniej Konferencji Truskawkowej, która odbyła się podczas jesiennych targów Best Berries w Lublinie.

Plantator decydujący się na założenie uprawy truskawki ma do wyboru kilka rodzajów sadzonek: świeże (kopane, zielone), frigo oraz doniczkowane (tray plants i plug plants). Wybór sadzonki zależy m.in. od terminu sadzenia. Sadzonki świeże, kopane są wykorzystywane do nasadzeń jesiennych (sadzenie od września do października). Sadzonki doniczkowane służą do zakładania plantacji latem – na przełomie lipca i sierpnia. Są oferowane w wielodoniczkach, z reguły mają 3–4 liście i dobrze rozbudowaną bryłę korzeniową. Z kolei z sadzonek frigo można zakładać plantacje wiosną (od początku kwietnia do końca maja) i latem (od czerwca do końca lipca).

Prelegent zaznaczył, aby wykorzystywać do nasadzeń materiał z profesjonalnych gospodarstw szkółkarskich. Większość obecnie uprawianych odmian jest pod ochroną prawną i pobieranie materiału z plantacji, na której produkowane są owoce jest zabronione.

Wybierając odmianę do uprawy należy zastanowić się, w jakim okresie chcemy mieć owoce oraz jakie będzie ich przeznaczenie – deserowe czy przemysłowe. Wśród obecnie oferowanych odmian dużą popularnością cieszą się zarówno znane, sprawdzone odmiany, jak nowości. A. Zwierzyński zwrócił uwagę m.in. na takie odmiany, jak: ‘Alba’, ‘Honeoye’, ‘Fragol Aurea’, ‘Asia’, Rumba’, ‘Roxana’, ‘Marmolada’,  ‘Olympia’, ‘Tea’, ‘Jive’, ‘Malwina’.

Pełna relacja z konferencji w nr 6/2018 „Owoców Jagodowych”.

 

am

25. marzec 2023 13:02