StoryEditor

Maksymalny plon, minimum pozostałości

14.08.2018., 11:35h

Na plantacji dr. Piotra Baryły, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnej Porzeczki w Piotrowicach Wielkich pod Lublinem od kilku lat prowadzone są doświadczenia w uprawie czarnej porzeczki z wykorzystaniem wybranych produktów do nawożenia i ochrony roślin, w tym m.in. preparatów o działaniu biostymulującym.

Na 95% plantacji stosowany jest kompleksowy program odżywiania ułożony przez specjalistów z firmy Timac Agro, a 5% stanowi kontrola. Przez 4 lata dotychczasowych doświadczeń z kwater nawożonych w technologii Timac Agro uzyskiwano plony średnio o 20% wyższe od kontroli.

W br. w ramach projektu Vademecum, realizowanego przez firmę Bayer na plantacji zastosowano rozbudowany program ochrony. Obranymi kierunkami tych działań były: maksymalna ochrona, maksymalny plon i minimum pozostałości. Bazę programu stanowił preparat Luna Sensation 500 SC, fungicyd o bardzo szerokim spektrum działania. Co bardzo istotne, przy intensywnej ochronie, z zastosowaniem różnych substancji aktywnych nie odnotowano przekroczeń dopuszczonych poziomów pozostałości pestycydów w owocach.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami zastosowanych programów nawożenia i ochrony, które zostały opisane w artykule zamieszczonym w nr 4/2018. Zapraszamy również do prenumeraty „Owoców Jagodowych”.

am

24. marzec 2023 20:54