StoryEditor

Maliny: zapowiadają się rekordowe ceny

15.06.2021., 00:00h

Chłodna wiosna opóźniła zbiory malin. Pierwsze partie tych owoców trafiają na rynek z dwutygodniowym opóźnieniem. Jakie są ceny? Sprawdzamy!

W tym tygodniu rozpoczęły się zbiory malin wczesnych odmian. Owoców na razie jest mało, ale ich ceny są wysokie. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze podaż malin jest ograniczona, po drugie chłodna wiosna i deszcze opóźniły dojrzewanie. Kolejna kwestią są słabe prognozy zbiorów u największych eksporterów, jak Serbia czy Chile. W tych krajach nawet połowa plantacji nie będzie owocować z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe i choroby. 

Jednocześnie popyt na świeże maliny jest dość wysoki, co wywiera presję na ceny.

Ceny malin na rynkach hurtowych w dniu 15 czerwca 2020 roku

Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach ceny malin zaczynają się od 38 zł/kg. Generalnie średnia cena oscyluje wokół 42 zł za kg. Dla porównania rok temu ceny tych owoców kształtowały się na poziomie 30 zł/kg.

W Poznaniu na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej maliny kosztują od 40 do 48 zł za kg. 

Na Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Targ Piast we Wrocławiu maliny można kupić w cenie 56 zł/kg. Rok temu cena ta wynosiła ok 24 zł/kg.

Na Lubelskim Rynku Hurtowym w Elizówce maliny są tańsze i kosztują 40 zł/kg.

W Serbii rekordowe ceny

Jak ukształtują się ceny malin w dalszej części sezonu, trudno przewidzieć. Warto jednak wiedzieć, że w Serbii, gdzie zbiory właśnie ruszyły, ceny też zapowiadają się rekordowo wysokie. Jak informuje Dobrivoje Radović, prezes Stowarzyszenia Malin Serbskich, przedstawiciele chłodni odwiedzają producentów i oferują im zaliczkę od 280 do 320 dinarów za kilogram tych owoców (10,79 - 12,34 zł/kg).

Kamila Szałaj
16. lipiec 2024 16:35