StoryEditor

Miłośnik Rumby! Truskawki z Trzemeszna

13.06.2022., 00:00h

W ramach Truskawkowego szlaku WiOM odwiedziliśmy też Zbigniewa Olejnika, prowadzącego gospodarstwo w Trzemesznie, położonym w powiecie gnieźnieńskim, w województwie wielkopolskim.

Truskawka jest uprawiana w tym gospodarstwie w tunelach zarówno w matach kokosowych ułożonych na ziemi i obłożonych słomą, jak i na stołach. Znajdujemy tutaj ulubioną odmianę właściciela – Rumbę.

fot. Zbigniew Olejnik.

– Próbowałem oczywiście uprawę innych odmian, ale Rumba za każdym razem wychodziła najlepiej - mówi Zbigniew Olejnik.

fot. Truskawka Rumba uprawiana na stołach i w matach kokosowych ułożonych na ziemi i ściółkowana słomą.

Nasz przystanek w Trzemesznie pokazuje, że uprawa tego pięknego owocu jest obarczona dużym ryzykiem, także w tunelach. Nad Trzemesznem 19 lutego bieżącego roku przeszła potężna wichura. Z całkowitej powierzchni tuneli 0,7 ha, 0,5 ha zostało zwiane i zniszczone.

– Jedna noc i cały biznes poszedł z dymem. Przez dwa tygodnie musiałam się zbierać, żeby tutaj wrócić. Tutaj na przykład znajduje się dwuletnia Rumba, jej już nie powinno być, powinna już być zebrana – mówi pan Zbigniew. Wszystko przez zerwaną z tunelu folię. Spadek temperatury spowodował przesunięcie terminu zbiorów.


fot. Tunele zniszczone przez wichurę.

Murarka – absolutny hit

W każdym tunelu znajduje się domek dla pszczół murarek. Pszczoły są w gospodarstwie już od dobrych 8 lat.

– Zrobiły swoją robotę. Jak tylko temperatura się podniosła, truskawka zaczęła kwitnąć i muraki momentalnie się wykluły. Tak pracowały, że aż tu gęsto było – zachwala pan Zbigniew.W każdym z tuneli znajduje się 1800 sadzonek. Zainstalowano nawadnianie kroplowe. Taśma T-tape jest doprowadzona do każdej maty kokosowej z truskawkami. Otwory znajdują się co 15 cm, a wydajność wynosi 1,5 litra na godzinę. Ilość dostarczanej wody regulujemy w zależności od pogody.

– Rok temu po pierwszym owocowaniu obrywaliśmy liście, następnie obrywane były korony, aby na każdej roślinie było ich od dwóch do maksymalnie trzech – opowiada gospodarz. Jeżeli chodzi o zabiegi chemiczne, to nie można oszczędzać, najlepsza jest sprawdzona chemia. Na samym początku został zastosowany Mospilan 20 SP oraz Decis Mega 50 EW. Później przyszła kolej na środki grzybobójcze – Switch 62,5 WG, Luna Sensation 500 SC oraz Frupica 440 SC – aplikowane przemiennie. Do zwalczania przędziorka został zastosowany Koromite 10 EC.

fot. Fertygacja plantacji

Podstawą udanej produkcji jest odpowiednie pH, które w przypadku truskawki powinno wynosić 6–6,5 oraz EC – od 0,7 do 1,0. Truskawka Rumba była karmiona nawozem Superba Zielona Forte oraz YaraLiva Calcinit (saletra wapniowa). Do tego dołożony był kwas azotowy, w celu zakwaszenia wody. Na naszą powierzchnię 0,7 ha w jednym sezonie zużywamy około dwadzieścia 25-kilogramowych worków Superby Zielonej Forte. Jednorazowo do beczki 1000-litrowej dajemy 3 worki Superby. W drugiej beczce rozpuszczana jest saletra.

Brak rąk do pracy?

– Nie mam problemu z pracownikami. Zatrudniam te same panie, pomagające mi przy zbiorach od 10 lat. Założenie mam takie. Z ludźmi trzeba się interesem podzielić! – kończy Zbigniew Olejnik.

Bernat Patrycja

17. czerwiec 2024 12:01