StoryEditor

Minikiwi – czyli aktinidia ostrolistna

15.05.2018., 11:27h

Jedną z nowych roślin owocowych wprowadzonych do uprawy jest aktinidia ostrolistna – Actinidia arguta. Ze względu na podobieństwo w budowie oraz smaku do owoców aktinidii smakowitej (Actinidia chinensis var. deliciosa), zwyczajowo zwanych owocami kiwi, owoce aktinidii ostrolistnej są nazywane handlowo minikiwi lub kiwiberry. Jest to gatunek, którego uprawa zarówno amatorska, jak i towarowa zyskuje coraz większą popularność w Europie i Polsce.

Aktinidia ostrolistna jest wieloletnim, drzewiastym pnączem pochodzącym z rejonów Dalekiego Wschodu, o pędach dorastających w sprzyjających warunkach do 50 m długości. Pomimo dużej wytrzymałości starszych roślin na mróz młode pędy i kwiaty są wrażliwe na wczesnowiosenne przymrozki. Minikiwi można rozmnażać generatywnie lub wegetatywnie. Siewki i sadzonki tego gatunku – jako bardziej wytrzymałe na mróz – są wykorzystywane jako podkładki do szczepienia aktinidii chińskiej i smakowitej. W procesie selekcji i hodowli uzyskano wiele odmian przeznaczonych do uprawy amatorskiej i towarowej, różniących się od form występujących na stanowiskach naturalnych barwą skórki i rumieńca, wielkością owoców, walorami smakowymi oraz terminem dojrzewania owoców.

Jagody różnych gatunków aktinidii są poszukiwane przez konsumentów ze względu na walory smakowe i właściwości prozdrowotne. Owoce te można spożywać zarówno na surowo, jak i przetworzone w postaci dżemów, soków, nalewek czy dodatków do produktów mlecznych i ciast. Jagody aktinidii ostrolistnej są cenniejsze niż tradycyjne owoce kiwi ze względu na to, że mogą być spożywane bez obierania, co jest niemożliwe w przypadku aktinidii smakowitej czy chińskiej.

Aktinidia może być też uprawiana jako roślina ozdobna – ma dekoracyjne liście i atrakcyjne kwiaty, pojawiające się na przełomie maja i czerwca.

Więcej na temat tej rośliny – właściwości owoców oraz możliwości uprawy w Polsce – na łamach nowego dwumiesięcznika „Owoce Jagodowe”. Zachęcamy do lektury!

 

am

 

 

20. czerwiec 2024 18:37