StoryEditor

Muszka plamoskrzydła: jak najszybciej wystawiać pułapki

17.06.2021., 00:00h

Są pierwsze sygnały o pojawieniu się muszki plamoskrzydłej - Drosophila suzukii. Szkodnika zaobserwowano na razie na południu Polski. Czy w tym roku znów spustoszy plantacje owocowe?

- Na południu Polski zaczyna się pojawiać muszka plamoskrzydła - warto jak najszybciej wystawiać pułapki - poinformował dr hab. Paweł Bereś na profilu facebookowym „Działka i ogród naszą pasją".

Z kolei pracownicy Zakładu Ochrony Roślin Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach jeszcze nie odnotowali w pułapkach osobników muszki plamoskrzydłej, choć licznie pojawiają się inne muszki, łudząco podobne do suzukii. 

Coraz większe zagrożenie 

Muszka plamoskrzydła to szkodnik, który jest utrapieniem wielu sadowników. W Polsce został wykryty jesienią 2014 roku. Ale prawdziwą plagę muszki mieliśmy w minionym sezonie. Wystąpiła w wielu rejonach Polski w bardzo dużym nasileniu, co można było ocenić po ogromnych stratach, jakie poczyniła w wielu sadach i na plantacjach.

Drosophila suzukii uszkadza wybarwione, dojrzewające owoce roślin jagodowych (szczególnie borówki amerykańskiej, maliny, truskawki, bzu czarnego, aronii i innych), drzew pestkowych i ziarnkowych.

Pobierz bezpłatny artykuł o muszce Drosophila suzukii

21. lipiec 2024 03:30