StoryEditor

Uprawa maliny i jeżyny w Polsce

04.06.2018., 11:29h

W ramach realizacji projektu InnoFruit Instytut Ogrodnictwa organizuje cykl szkoleń poświęconych poszczególnym gatunkom owoców uprawianym w Polsce. 30 maja w Skierniewicach odbył się dzień malinowo-jeżynowy. Na spotkanie przyjechali producenci tych owoców z centralnej Polski.

Seminarium w siedzibie IO poprowadziła mgr inż. Justyna Wójcik-Seliga. Specjalistka przedstawiła fakty na temat uprawy maliny i jeżyny w Polsce. Mówiła m.in. o wielkości produkcji i przeznaczeniu tych owoców, technologiach produkcji oraz najważniejszych problemach w uprawie. Polska jest jednym z trzech największych producentów malin na świecie (obok Serbii i Chile). Produkcja tych owoców jest ukierunkowana głównie na potrzeby przetwórstwa. W 2017 r. maliny uprawiano w naszym kraju na powierzchni 28 tys. ha, a ich produkcja wyniosła ok. 100 tys. ton. Według szacunków, jeżyna uprawiana jest na ok. 30 tys. ha. W ostatnich latach zaczyna rozwijać się produkcja tego gatunku. Głównym powodem zainteresowania jeżyną jest wysoka cena owoców na rynku deserowym, ale podstawowymi problemem są mały jeszcze wybór odmian i przemazanie roślin  naszych warunkach klimatycznych.

J. Wójcik-Seliga omówiła również ciekawe odmiany maliny i jeżyny oceniane w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, a także wyjaśniała zasady cięcia i formowania krzewów oraz prowadzenie plantacji malin i jeżyn.

Po części wykładowej uczestnicy szkolenia udali się do Sadu Doświadczalnego w Dąbrowicach, gdzie zademonstrowano aktualnie prowadzone doświadczenia w kwaterach z malinami i jeżynami. Można było przyjrzeć się poszczególnym odmianom w fazie kwitnienia i zawiązywania owoców oraz obejrzeć w praktyce różne sposoby formowania i prowadzenia roślin.

 

am

29. kwiecień 2024 07:46