StoryEditor

Uprawa róży dla owoców

04.12.2016., 10:52h
Owoce róży pomarszczonej (Rosa rugosa)zawierają ponad 20 razy więcej witaminy C niż cytryna. Prowadzenie plantacji nie jest skomplikowane, sprawdź co musisz wiedzieć.

Róża pomarszczona rośnie w stanie dzikim w całej Polsce. Mimo tego dla rodzimej flory jest gatunkiem obcym. Jej ojczyzną są północne Chiny, Korea i Japonia. Krzewy najczęściej można spotkać w miejscach dobrze nasłonecznionych.

Najwięcej witaminy C

Dla człowieka bardzo cenne są owoce tego gatunku. Zawierają one 840-1200 mg witaminy C/100 g owoców. To kilkadziesiąt razy więcej niż inne gatunki owoców i warzyw. W Polsce do 1952 r. produkcja różanych przetworów opierała się o owoce zbierane ze stanu naturalnego. Od tego czasu zaczęto zakładać plantacje uprawne, by w końcu lat 60.XX wieku zajęły one obszar 1200 ha w całym kraju. W międzyczasie prowadzono badania w celu wyselekcjonowania najodpowiedniejszej odmiany do uprawy towarowej – odpornej na choroby i z poprawionymi cechami użytkowymi.

Ile zbierzesz?

Róża pomarszczona ma kwiaty pojedyncze, złożone z pięciu mięsistych płatków o kolorze najczęściej purpurowym. Płatki z jednego kwiatu ważą od 0,6 do 1,4 g. Róża kwitnie od maja aż do pierwszych przymrozków, przy czym najsilniej na przełomie maja i czerwca. Z 1 ha można zebrać 200-400 kg płatków.

Różę pomarszczoną uprawia się jednak głównie ze względu na owoce. Owocuje ona obficie już po trzech latach od założenia uprawy. Zbiór owoców przeprowadza się od końca lipca i można go powtarzać co około 10 dni aż do końca października. Owoce zbiera się całkowicie dojrzałe lub kilka dni przed osiągnięciem pełnej dojrzałości (żeby uniknąć rozgniatania owoców). Plon z 1 ha waha się od 2 do 3 ton.

Wymagania róży pomarszczonej

Wymagania róży pomarszczonej co do warunków glebowych nie są wygórowane. Gatunek ten wymaga gleb kompleksów żytnio-ziemniaczanych, a więc klas IIIb, IVa i IVb oraz czasem V. Zrezygnować z zakładania uprawy należy na luźnych piaskach, żwirach czy glebach bagiennych. Poziom wód gruntowych powinien być poniżej 80 cm, chociaż krzewy wytrzymują nawet okresowe zalewanie. Wartość pH dla tego taksonu powinna wynosić przynajmniej 5,5. Do zalet róży należy jej pełna mrozoodporność. Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii: gatunek ten jest światłolubny. Dlatego plantacje należy zakładać na równinach lub stokach o wystawie południowej.

Najlepszym przedplonem dla róży są rośliny okopowe. Przed założeniem plantacji warto pole nawieść obornikiem. Do sadzenia krzewów powinniśmy przystąpić jesienią, od początku października. Pozwoli to na zregenerowanie systemu korzeniowego zanim nadejdzie zima. By posadzić krzew konieczne jest wykopanie dołu o głębokości ok. 40 cm i takiej samej średnicy. Dużo prościej będzie, jeśli prace te możemy zmechanizować.

Jak dbać o plantację?

Wczesną wiosną sadzonki przycina się na wysokość ok. 15 cm od szyjki korzeniowej. W kolejnych dwóch sezonach tworzy się szkielet roślin. W tym celu pędy główne tnie się na 4-6 oczek, a później skraca pędy przykorzeniowe na wysokość 60-70 cm. Odmładzanie przeprowadza się co 6-7 lat, wykasza się wtedy krzewy na wysokości 20-30 cm nad ziemią. Prawidłowo uformowany krzew powinien mieć 10-20 pędów przykorzeniowych różnego wieku. Różę pomarszczoną można wykorzystać do tworzenia żywopłotów oraz zadrzewień śródpolnych,

29. kwiecień 2024 08:41