StoryEditor

Współpracujący z Rydzyną

05.06.2019., 11:56h
W Rydzynie spotkali się plantatorzy dostarczający owoce do przetwórni HIPSZ. Poznali proponowane na ten sezon przedziały cenowe owocowego surowca.

Firma w Rydzynie to rodzinne przedsięwzięcie, założone przez Teresę i Andrzeja Hipszów, specjalizujące się w przetwórstwie spożywczym. W minionym roku w Rydzynie zamrożono 12 tys. ton warzyw i owoców. Produktami wiodącymi są drylowane wiśnie, truskawki, cebula, por, pomidory oraz wiele innych. Personel firmy tworzy 80 doświadczonych i wykształconych pracowników, sezonowo powiększany do 150 osób.

Lokalizacja zamrażalni w rolniczym regionie Polski sprzyja pozyskiwaniu surowca z nieodległych gospodarstw Wielkopolski, Dolnego Śląska i ziemi lubuskiej.

Renata Piasecka – pełnomocnik zarządu ds. systemów zarządzania jakością przypomniała przybyłym dostawcom zasady współpracy z przetwórnią.

Jakie ceny?

MRiRW na stronie internetowej opublikowało (25 kwietnia) projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019. Dokumenty zostały zweryfikowane przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.

Projekt ten został dostosowany do produktów sektora owoców: jabłko, porzeczka do mrożenia, porzeczka na koncentrat, aronia na koncentrat, wiśnia do mrożenia, wiśnia na koncentrat, truskawka do mrożenia, truskawka na koncentrat, malina do mrożenia, malina na koncentrat.

W dyskusji nad wzmacnianiem pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw żywności, bardzo często podnoszone jest zagadnienie ceny, jako elementu istotnie wpływającego na kształt stosunków umownych. Rolnicy, jako najsłabsze ogniwo łańcucha żywnościowego mają ograniczony wpływ na poziom uzyskiwanych przez nich cen za wyprodukowane produkty rolne. Odnosi się to w szczególności do produktów świeżych, szybko psujących się, np. owoców miękkich.

Projekt umowy kontraktacyjnej na dostarczanie produktów rolnych wypracowano w 2018 r. w ramach powołanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi grupy roboczej, w skład której weszli m.in. przedstawiciele organizacji zrzeszających producentów owoców oraz przedstawiciele branży przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Uczestnicy spotkania w Rydzynie otrzymali, zgodnie z wytycznymi MRiRW, informację o proponowanych przedziałach cenowych skupowanych owoców.

Proponowane na sezon 2019 przedziały cenowe

Rodzaj owocu  Cena w zł/kg 
jabłko  0,30 do 0,60 
porzeczka do mrożenia  1,50 do 3,00 
porzeczka na koncentrat  1,25 do 2,50 
aronia na koncentrat  1,00 do 2,00 
wiśnia do mrożenia  1,50 do 3,00 
wiśnia na koncentrat  1,00 do 2,00 
truskawka do mrożenia  3,00 do 6,00 
truskawka na koncentrat  2,00 do 4,00 
malina do mrożenia  4,00 do 8,00 
malina na koncentrat  3,50 do 7,00 

Maciej Kania
Źródło: Katarzyna Wójcik – relacja ze spotkania
24. marzec 2023 19:40