StoryEditor

Bez wody nie urosną

19.12.2016., 10:54h
Większość warzyw zawiera ok. 90% wody w świeżej masie. Nawet krótkotrwały niedobór wody w glebie ogranicza wielkość i jakość plonu. Sprawdź jak dobrze ocenić i zaplanować nawadnianie upraw polowych.

Na przeważającym obszarze Polski odnotowuje się ujemny bilans wodny. Taka sytuacja nie sprzyja uprawie warzyw, które do wytworzenia wysokiego i dobrej jakości plonu potrzebują bilansu dodatniego. W zależności od gatunku zapotrzebowanie na wodę jest zróżnicowane, ale zależy również od fazy rozwojowej rośliny. Mimo że, inwestycja w system nawadniania do najtańszych nie należy, to w profesjonalnej uprawie warzyw staje się koniecznością. 

Za pobieranie wody odpowiada system korzeniowy. Większość warzyw ma 80-90% korzeni umieszczonych w 20-30 cm warstwie gleby. Dokładając do tego sporą masę nadziemną, która potrafi wytranspirować 80 m3 wody z ha w ciągu doby okaże się, że system korzeniowy warzyw nie jest w stanie "znaleźć" wystarczającej ilości wody w glebie. 

Podział roślin warzywnych ze względu na ich wymagania w stosunku do wilgotności gleby (Chroboczek, Skąpski 1984)

Gat. bardzo wymagające Gat. wymagające Gat. średnio wymagające Gat. mało wymagające

brokuł

kalafior

kalarepa

kap. pekińska

kap. wczesna

ogórek

rzodkiewka

sałata

seler

cebula

czosnek

fasola szparagowa

kap. brukselska

kap. późna

papryka

pomidor karłowy

por

ziemniak wczesny

chrzan

dynia

groch zielony

jarmuż

marchew

pietruszka

rabarbar

burak ćwikłowy

pomidor wysokorosnący

szparag

Warto pamiętać, że warzywa wykazują różne zapotrzebowanie na wodę w określonych fazach wzrostu i rozwoju. I tak, po wschodach, do których potrzeba łatwo dostępnej wody w glebie, można nawadnianie ograniczyć, co będziemy stymulowało korzenie do przerastania podłoża, oczywiście do tylko do pewnego momentu. U każdego gatunku występują tzw. okresy krytyczne, kiedy rośliny potrzebują zwiększonej ilości wody. Jest to faza kwitnienia i zawiązywania owoców u gatunków, których częścią użytkową są organy generatywne. Z kolei u warzyw, u których spożywamy część wegetatywną okres krytyczny przypada na czas szybkiego przyrostu masy. Niedobór wody w tych okresach prowadzi do opadania kwiatów, zawiązków czy małych przyrostów powodowanych przez problemy z transportem asymilatów i składników pokarmowych tworzeniem komórek o niewielkich rozmiarach. Efekty nawadniania w fazie krytycznej są zbliżone do efektów otrzymanych w czasie całosezonowego nawadniania upraw. 

W czasie uprawy nie powinniśmy dopuszczać do zbyt dużych wahań wilgotności gleby. Dobre zaopatrzenie w wodę pozytywnie wpływa na szereg cech jakościowych warzyw:

  • ogórek – występuje mniej owoców z pustymi komorami, w procesie kwaszenia uzyskuje się twardsze ogórki o lepszym smaku;
  • pomidor – owoce są większe, jędrniejsze i mają cieńszą skórkę;
  • marchew – korzenie są krótsze, grubsze, gładsze i mają zaokrągloną dolną część;
  • kalafior – róże są większe, cięższe i bardziej zwarte;
  • cebula – większe cebule;
  • fasola szparagowa – strąki są jędrne, lepiej wypełnione i nie mają włókna;
  • seler korzeniowy – w zgrubieniach nie występują puste przestrzenie;
  • kalarepa – zgrubienia są soczyste i delikatne. 
20. kwiecień 2024 11:14