StoryEditor

Biowęgiel dobrym, naturalnym nawozem?

05.07.2016., 10:34h
Pracownicy Katedry Inżynierii Biosystemów z Politechniki Opolskiej realizują projekt, którego celem jest zbadanie wpływu zastosowania biowęgla na jakość i wydajność rolniczą gleb.

Biowęgiel (ang. biochar) to produkt węglowy (podobnie jak węgiel drzewny) powstający z odpadów organicznych otrzymywany w procesie pyrolizy.

Biowęgiel ma wiele zalet, może się przyczynić do:

 

  1. Zwiększenia produktywności rolniczej upraw i poprawienia jakości gleb (głównie gleb zdegradowanych i o niskiej produktywności).
  2. Polepszenia zdolności retencyjnej gleb i poprawienia gospodarki wodnej w rolnictwie.
  3. Efektywnego wykorzystania nawozów.
  4. Długotrwałego utrzymania polepszonych właściwości gleby przez wiele sezonów wegetacyjnych.
  5. Zmniejszenia efektu cieplarnianego.

 

W zależności od warunków środowiskowych, efektem zastosowania biowęgla może być poprawa jakości zdegradowanych gruntów rolnych oraz zwiększenie plonów. Wykorzystanie biowęgla produkowanego z odpadów organicznych może przyczynić się również do racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Biowęgiel nie zawsze jest „złotym środkiem” w każdych warunkach i powinien być dostosowany do lokalnej sytuacji przy uwzględnieniu środowiskowych i społeczno-ekonomicznych warunków. Właściwości biowęgla są różne w zależności od rodzaju użytych odpadów organicznych i od sposobu prowadzenia procesu pyrolizy. Temat biowęgla wymaga dogłębnej analizy prowadzonej przez interdyscyplinarny zespół badawczy.

 

Oczekiwanym rezultatem jest określenie wpływu aplikacji biowęgla na jakość i wydajność rolniczą gleb. Poletka badawcze założono na polu w Prószkowie k/Opola a prace polowe realizowane były przez pracowników katedry Inżynierii Biosystemów i studentów koła naukowego.

 

Ponieważ wykorzystanie biowęgla w Polsce jest tematem mało zbadanym, projekt ten przyczyni się do powiększenia wiedzy w tym zakresie. Realizacja projektu przyczyni się do zbadania potencjalnie zrównoważonego rozwiązania dla gospodarki rolnej, zwiększenia wydajności rolnictwa, poprawę zużycia wody i nawozów w rolnictwie i zmniejszenie jego negatywnego wpływu na środowisko.

Doświadczenia polowe zostały założone z myślą o zbadaniu potencjału biowęgla w procesie użyźniania gleb i zwiększania wydajności upraw na terenie Opolszczyzny. W eksperymencie wykorzystano kukurydzę oraz rzepak, ze względu na wysoki udział tych roślin w krajowej strukturze zasiewów. Jednocześnie, obecna wydajność upraw kukurydzy i rzepaku jest relatywnie niska, w porównaniu z potencjalnym maximum związanym z wprowadzeniem systemów uprawy zrównoważonej. Co więcej, wyniki eksperymentów z innych krajów, sugerują, że plony tych upraw wzrosły po zastosowaniu biowęgla.

Źródło: biochar.po.opole.pl

01. maj 2024 03:44