StoryEditor

Brokuły i kalafiory na jesienne zbiory - jak utrzymać jakość? Spotkanie z przetwórnią Greenyard

28.07.2021., 00:00h

27 lipca w Błocie k. Bruków Unisławskich odbyło się spotkanie brokułowo-kalafiorowe z przetwórnią Greenyard Frozen Polska, organizowane przez Naszą Redakcję. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ rejon ten słynie z uprawy kalafiora i brokuła. Obejrzyj GALERIĘ ZDJĘĆ POD ARTYKUŁEM!

Z plantatorami tych warzyw rozmawialiśmy na temat jakości jesiennych zbiorów. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać merytorycznych wykładów, poświęconych tematyce ochrony, a także zapoznać się z najnowszą ofertą firm produkujących środki dla rolnictwa. 

- Spotkaliśmy się w celu omówienia kampanii letniej, a także, by porozmawiać o tym, jak dobrze przygotować się do kampanii jesiennej. Rozmawialiśmy o tym, jakie błędy popełniono przy letnich uprawach i czego wystrzegać się w przyszłości - wyjaśniał Wojciech Krause z Greenyard.

W minionej kampanii skup brokuła prowadziły zakłady Greenyard w Dąbrowie Chełmińskiej i w Lipnie.

- Była to dobra kampania, choć wegetacja się opóźniła poprzez przeciągającą się wiosnę. Później mieliśmy problem ze zbyt dużą ilością opadów. Jednak zostało to wyrównane. Plon był zadowalający, choć niższy od kontraktowanego - zaznaczył Krause.

Jeśli chodzi o kampanię jesienną, kończą się w tej chwili nasadzenia. Surowiec będzie przyjmowany od września do trzeciego tygodnia listopada.

O szkodnikach brokułów i kalafiorów opowiedziała dr Maria Rogowska z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach. Zwróciła uwagę, że największym problemem w uprawie kalafiora i brokuła jest obecnie mącznik szklarniowy. Plantatorzy mają też problem z tantnisiem krzyżowiaczkiem i piętnówka kapustnica. 

Najważniejszą kwestią w zwalczaniu tych szkodników jest to znajomość ich biologii. Jeśli nie wiemy, kiedy owad występuje i ile ma pokoleń, gdzie zimuje i gdzie żeruje, to go nie pokonamy. Np. samica piętnówki składa jaja na liściu, ale gąsienice żerują na liściach wewnętrznych, a dopiero potem wchodzą w róże kalafiora i brokuła. Czyli jeśli wykonamy zabieg, gdy pojawi się młoda gąsienica wrażliwa na insektycydy czy środki biologiczne, to będzie to zwalczanie skuteczne. 

W jesiennych nasadzeniach brokuła i kalafiora problemem w dalszym ciągu będzie mączlik szklarniowy. Możemy go spotkać nawet w październiku. Również piętnówka i śmietka kapuściana 2, 3 pokolenie, również mszyce. Choć to zależy od odmiany i terenu, na którym prowadzona jest uprawa. 

Wzrosło zagrożenie ze strony szkodników, głównie ze względu na ograniczoną pulę substancji aktywnych. 

Podczas spotkania aktualne możliwości ekologicznej ochrony kalafiora i brokuła przedstawiła prof. Jolanta Kowalska z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu – ekspert w dziedzinach biologicznych i prośrodowiskowych metod ochrony upraw i rolnictwa ekologicznego.

Zaznaczyła, że w uprawach ekologicznych bardzo ważne jest stanowisko uprawy i płodozmian, a także towarzystwo upraw sąsiednich, zadrzewień czy siedlisk naturalnych. - To połowa sukcesu w uprawie - powiedziała.

Przypomniała, że środki biologiczne muszą być zastosowane odpowiednio wcześnie, profilaktycznie, czyli w momencie, gdy mamy podejrzenie wystąpienia agrofaga. 

- Oczywiście, trzeba monitorować plantację i powtarzać zabiegi. Pamiętajmy, że środki biologiczne należy regularnie stosować - zaznaczyła profesor. 

Zwróciła uwagę, że koszty ochrony upraw środkami biologicznymi są wysokie.

- Musimy je jednak stosować, bo nie stać nas na dewastację środowiska. W tym kierunku UE prowadzi swoją politykę. Powinniśmy się też zastanowić, czy musimy produkować takie ilości żywności, czy jednak zmniejszyć tę produkcję na rzecz jej jakości - zaznaczyła profesor.

Szeroka paleta odmian

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się także z ofertą wiodących firm nasiennych. Paletę najnowszych odmian przedstawił Rijk Zwaan.

- Dziś prezentujemy trzy odmiany kalafiora: Casper, Dexter i Boyabat. Są to ciężkie kalafiory, uprawiane z przeznaczeniem do przemysłu i na świeży rynek. Casper wytwarza bardzo duże róże o nieprzeciętnej masie, Dexter posiada bardzo silny system korzeniowy, a Boyabat wykształca bardzo ciężkie i duże róże - wyjaśniał Robert Bartkowski z Rijk Zwaan.

Z kolei do uprawy brokułów przedstawiciel firmy polecał odmianę Larsson o intensywnie zielonym kolorze róży. Ma wysoką tolerancję na suszę.

Seminis
zaprezentował natomiast nową odmianę brokuła z konceptu Highrise (czyli wysoko wyniesionego) - o nazwie Andresia

- Odmiana ta ma różę wyniesioną wysoko. Co to daje? Przede wszystkim lepsze przewietrzenie róży, czyli mniejszy problem z chorobami. Poza tym zbiór takich odmian jest łatwiejszy - zaznaczył Piotr Piotr Dutkowski, Dział Rozwoju Produktu Seminis.

Seminis przedstawił także odmianę brokuła SV1002BL, która tworzy ciężkie, zbite róże z przeznaczeniem dla rynku świeżego oraz przemysłu przetwórczego. 

- To odmiana o wyniesionej róży, ciemnym kolorze, która dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. W tym sezonie widzimy, że róża nie przerosła listkiem - mówił Dutkowski.

Z racji wczesności plantatorzy brokuła cenią sobie odmianę SV3277BL (d. Lord). Tworzy ciężkie, wypukłe róże, barwy ciemnozielonej z drobnymi pąkami.

Sakata
poleciła z kolei cenione przez producentów brokuła odmiany, m.in. Parthenon.

To odmiana jesienna, przeznaczona na potrzeby przemysłu zamrażalniczego. Bardzo plenna, o bardzo dobrej jakości i zdrowotności różyczki. Jest liderem w tym segmencie - zaznaczył Łukasz Rudecki z Sakaty. 

Firma Bejo zaprezentowała natomiast Alcalę - odmianę do upraw letnich i jesiennych o bardzo dobrym wyrównaniu. 

- Alcala nadaje sie na świeży rynek, jak i na przemysł. Pierwsze zbiory są już wraz z końcem czerwca. Ma zwartą różę o białym kolorze - zaznaczył Łukasz Dulęba z Bejo.

Uczestników zaciekawił także brokuł gałązkowy - Burgund - o ciekawym, fioletowym kolorze, który posiada wysoki poziom przeciwutleniaczy.

- Takie odmiany są przyszłością zdrowego odżywiania - podkreślił Dulęba.

Natomiast Syngenta wprowadziła w tym roku dwie nowe odmiany brokuła, dedykowane do nasadzeń dla przemysłu i pod świeży rynek. 

Są to odmiany kiłoodporny Mclaren i Gongga. Ta ostatnia jest wczesna o okresie wegetacji ok. 75 dni. Pierwsze zbiory na świeży rynek odbyły się juz 10 czerwca. Nadaje się pod przykrycie włókniną - mówił Marek Zieliński z firmy Syngenta.

Ochrona brokuła i kalafiora 

Swoje rozwiązania w uprawie i ochronie roślin przedstawiły firmy, które przyjechały na spotkanie.

Chemirol
zaprezentował nowy preparat mikrobiologiczny Bakto G-Stop, oparty o Bacillus amyloliquefaciens i Bacillus subtilis.

- Mikroorganizmy zawarte w produkcie wykazują dwukierunkowe działanie fungistatyczne. Zasiedlają system korzeniowy, łodygi i liście tworząc barierę mikrobiologiczną uniemożliwiającą rozwój patogenów grzybowych. Bardzo dobrze radzą dobie z bakteriozami. Mamy dobre efety stosowania tego produktu na tym terenie. A że środkach biologicznych tkwi przyszłość, więc z taką ofertą wychodzimy do rolników - powiedział Tomasz Raś z firmy Chemirol.

Z kolei FMC przedstawił działanie insektycydów Benevia i Verimark. 

- Benvia zwalcza bardzo trudne szkodniki, jak mączliki, wciornastki, gąsienice motyli, chrząszcze czy muchówki. Wykazuje szybkie działanie hamujące żerowanie nieproszonych gości. Z kolei Verimark to zaprawa do zabezpieczenia rozsady przeciwko szkodnikom, głównie przeciwko śmietce kapuścianej - wyjaśnił z Marek Dąbrowski FMC.

Natomiast Agrosimex zaprezentował działanie preparatu Delfin WG, opartego o Bacillus Thuringiensis spp. Kurstakis. Jest to biologiczny środek przeznaczony do zwalczania gąsienic motyli.

-  Gąsienice zjadają środek, a następnie, po kliku godzinach przerywają żerowanie. W konsekwencji po kilku dniach obumierają. Warto zauważyć, że młode gąsienice są wrażliwsze na działanie Delfina WG niż starsze - powiedziała Karolina Jazic, Techniczny Manager Upraw Agrosimex. 

Dodała, że skuteczność zabiegu preparatem Delfin można poprawić poprzez zastosowanie adiuwanta Prolonger

Z kolei producent profesjonalnych systemów nawadniania i nawożenia, firma Ha Dwa O zaprezentowała producentom brokuła i kalafiora polietylenowe rurociągi podziemne, czyli rozprowadzające wodę do deszczowni szpulowych. 

SuperRóża Roku 2021 wybrany!

Poza wykładami merytorycznymi i lustracją pól, goście mieli okazję do uczestnictwa w konkursie na SuperRóża Roku.

Żeby zdobyć główną nagrodę, czyli prenumeratę WiOM, trzeba było odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Najwięcej poprawnych odpowiedzi znał Jacek Pączek! Gratulujemy!

Więcej o Spotkaniu z Greenyard i ofercie producentów przeczytacie już niebawem na łamach naszego portalu i obejrzycie w materiałach filmowych. Zapraszamy do śledzenia naszej stronyFB i kanału na YouTubie!


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ  !20. lipiec 2024 23:14