StoryEditor

Bronisze: pogoda ogranicza podaż warzyw. Wyjątkowo drogie ogórki i rzodkiewka

22.07.2022., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje wielu warzyw. Ich podaż została ograniczona przez starty spowodowane pogodą. Wyjątkowo drogie jak na tę porę roku są ogórki i rzodkiewka. Po ile obecnie rolnicy sprzedają swoje warzywa na Broniszach? 

Grad ograniczył dostawy kapusty, brokułów i kalafiorów

Na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje kalafiorów, brokułów i kapusty białej. To wina pogody – ulewne deszcze i grad wyrządziły duże szkody w uprawach tych warzyw. 

- Ceny od razu poszybowały w górę. Kapusta, brokuły i kalafiory kosztują teraz ok 5-6 zł za sztukę – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Rolników handlujących na Broniszach oczywiście cieszy taka cena, ale przyznają, że towaru mają mniej. Bo nawet jeśli nie u wszystkich wystąpił grad, to deszcze podtopiły plantacje.

- Przyjeżdżam tu z okolic Łowicza. na początku lipca bardzo silne burze przechodziły nad naszym regionem. Na wielu polach kapusta i inne warzywa zostały dosłownie poszatkowane. U mnie na szczęście grad był słaby i nie wyrządził wielu szkód, ale w jednej części pola utworzyło się zastoisko wody i kapusta zgniła - wyjaśniał nam rolnik handlujący na Broniszach.

Brakuje też rzodkiewki i sałaty

Duże braki są także w dostawach sałaty i rzodkiewki. Grad i ulewne deszcze, które spadły w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego spowodowały straty w tych uprawach. 

- Z tego powodu rzodkiewka jest dwukrotnie droższa niż w latach ubiegłych, a jej ceny zaczynają się od 2 zł za pęczek. Natomiast sałata masłowa kosztuje 3 zł – wylicza Kmera.

Ruszył sezon papryki kolorowej

Sporo jest za to papryki kolorowej, bo właśnie rozpoczął się jej sezon.

- Na początku kosztowała 10 zł/kg, teraz jej ceny spadły do ok. 7-8 zł/kg. Zielona, która na rynku pojawiła się już miesiąc temu nie przekracza 4 zł/kg – zaznacza ekspert.

Niektóre warzywa korzeniowe jeszcze drogie

W sprzedaży jest już pełen asortyment warzyw korzeniowych -  od buraków, przez marchewkę i pietruszkę aż po seler. 

- Ceny są takie, jak zazwyczaj o tej porze roku. Marchew można kupić za 1,5 zł/kg, w podobnej cenie są buraki. Droższe są selery i pietruszki – ok. 4,50 zł/kg.

Kończą się szparagi, więc ich cena jest wysoka – ok. 35 zł.

Ogórkom zaszkodziły upały

Brakuje natomiast krajowych ogórków, bo upały spowodowały straty w szklarniach. Dlatego ich cena, jak na lipiec jest bardzo wysoka – ok. 5-6 zł/kg. Natomiast ogórki gruntowe kosztują ok 3,50 zł/kg.

Ziemniaki nadal tanie

Jeśli zaś chodzi o ziemniaki, sprzedawane są głównie odmiany Irga, Arrow, Lord i Irys. Wszystkie kosztują tyle samo – ok. 80 gr/kg w hurcie, 1 zł/kg w detalu.  

A jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

25. maj 2024 13:13