StoryEditor

Czy uprawa dyni na nasiona jest opłacalna?

13.08.2021., 00:00h

Każdego roku rośnie popularność dyni w Polsce. W 2020 r wyprodukowaliśmy 68,5 tys. ton i dzięki temu zajmujemy miejsce pierwszej piątce producentów tej rośliny w UE. Z czego to wynika? Co jest potrzebne produkcji dyni?

Dynia nie jest wymagająca

Dynia jest rośliną o niedużych wymaganiach glebowych, ale za to jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Dlatego można ją siać dopiero po połowie maja, gdy grunt jest już ogrzany. Siew wykonuje się na głębokości 3 do 4 cm. Sama jakość gleby, nie jest już tak ważna, ponieważ nawet na piasku może dać plon w wysokości tony z hektara. Musi mieć tylko odpowiedni rozkład temperatur i opadów.

Zapotrzebowanie dyni na składniki mineralne jest porównywalne do burak cukrowego.

Z powodu dużej masy zielonej roślin, dynia potrzebuje intensywnego nawożenia mineralnego. Jest ono porównywane do buraka cukrowego. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, w przypadku produkcji na nasiona, aby rośliny miały wystarczającą ilość potasu i fosforu.  W przypadku potasu dawka powinna wynosić 200 kg/ha w czystym składniku, fosforu około 140 kg/ha, a azotu nawet do 100 kg/ha. Pierwsze dwa składniki powinny zostać podane przedsiewnie. .

Najbardziej niebezpieczne dla dyni są chwasty jednoliścienne.

Usuwanie chwastów z dyni jest problematyczne, ponieważ nie ma dla tej uprawy zarejestrowanych herbicydów. Najtrudniej jest w pierwszych tygodniach wegetacji, gdyż to właśnie w tedy jednoliścienne mogą zadusić dynię. Dlatego do ochrony dyni pozostają metody mechaniczne oraz stosowanie odpowiedniej odległości między rzędami. Mniejszy spowoduje szybsze zakrycie międzyrzędzi i zaduszenie chwastów.

Dynia ekologiczna i chwasty jednoliścienne

Jaki przedplon dla dyni?

Dynia bardzo dobrze sprawdzi się na polu po zbożach i kukurydzy. Unikać z kolei w przedplonie dyni należy rzepaku, bo ciężko walczy się z jego samosiewami. Kolejna sprawa to przedplon. Dynię warto wysiać na stanowisku po zbożach czy kukurydzy, gdzie chwasty dwuliścienne zostały skutecznie ograniczone. Lepiej unikać jako przedplonu rzepaku, bo walka z jego samosiewami jest trudna.

Zobacz też: Uprawa dyni bezłupinowej na olej

Podstawą uprawy dyni na ziarno jest własna suszarnia

Ceny usługowego suszenia ziarna są bardzo wysokie, dlatego jeśli rolnik decyduje się na uprawę dyni na ziarno, powinien zainwestować we własną suszarnię, lub mieć do niej bezpośredni dostęp. Ponieważ ziarno nie może czekać na suszenie.

Uprawa dyni na ziarno jest w Polsce wciąż niszą. W tym roku uprawia się ją na niespełna 5 tys. ha. Czy może być alternatywą dla tradycyjnych roślin rolniczych?

Przeczytaj cały artykuł na stronie Tygodnika Poradnika Rolniczego:
Uprawa dyni: wymagania, potencjał plonowania i nawożenie

Joanna Białek, Krzysztof Janisławski

21. lipiec 2024 02:45