StoryEditor

Do kiedy siejesz fasolę?

17.05.2020., 00:00h
Dawniej przymrozki wrześniowe były regułą, dlatego lipcowy termin siewu fasoli szparagowej był ryzykowny. Doświadczenia przeprowadzone w SDOO pokazują, że warto wydłużyć podaż, siejąc fasolę od maja do drugiej dekady lipca.  
Tradycyjny termin siewu fasoli szparagowej przypada między 10 i 15 maja, gdy temperatura gleby wynosi około 12 st. C i minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

W dotychczasowych zalecaniach, aby przedłużyć okres zbiorów tego warzywa proponowano siew co 10–14 dni, ale tylko do połowy czerwca, ponieważ późniejszy dawał obniżkę plonu, a siew w pierwszej połowie lipca redukował plon do połowy i był ryzykowny ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia wrześniowych przymrozków. 


Założono doświadczenia 


W związku z obserwowanym ociepleniem klimatu producenci, chcąc wydłużyć podaż fasoli szparagowej, wychodzili już poza tradycyjne terminy agrotechniczne siewu. W nowych warunkach klimatycznych ważne więc stało się sprawdzenie wpływu terminu siewu na plon fasoli szparagowej.

W tym celu w latach 2018 i 2019 w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Szczecinie Dąbiu (woj. zachodniopomorskie) przeprowadzono doświadczenie polowe. W doświadczeniu tym fasola szparagowa była reprezentowana przez niedawno wyhodowane odmiany – 2 żółtostrąkowe i 4 zielonostrąkowe. Wysiano je w 3 terminach.

Cały artykuł przeczytasz w majowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

29. luty 2024 03:29