StoryEditor

Dwie śmietki w fasoli i ogórkach

24.07.2021., 00:00h

Dostawcy do zakładów przetwórczych na Kujawach czy w centralnej Polsce alarmują o ogromnym spustoszeniu, jakie wywołuje śmietka w uprawie fasoli szparagowej i ogórka. Wiele plantacji jest do przesiania. Na rynku brakuje też nasion.

Dwie małe muchówki – śmietka kiełkówka (Delia florilegia) i śmietka glebowa (Delia platura) są ogromnym problemem dla rolników uprawiających fasolę i ogórki z siewu. Największe straty powodują larwy pierwszego pokolenia, ponieważ uszkadzają kiełkujące nasiona. Nasiona mają wyjedzone bielmo oraz uszkodzone kiełki. Wewnątrz kiełkujących nasion i w kiełkach można znaleźć białawe larwy lub wygryzione przez nie korytarze. Niektóre rośliny wschodzą, ale mają uszkodzone liścienie, stożek wzrostu i łodyżki podliścieniowe. Oprócz liścieni uszkodzeniu mogą ulec pierwsze liście.

Fasola i ogórki, pozbawione stożka wzrostu, mogą wytwarzać boczne pędy. W przypadku fasoli wyrastają na nich strąki w mniejszej liczbie i znacznie później dojrzewają, co utrudnia jednorazowy zbiór mechaniczny. Zebrane strąki mają różny kształt, stopień rozwoju i barwę, która jest charakterystyczna dla odmiany i/lub typu handlowego. Taki plon może nie uzyskać wysokiej klasy. Ogórki także wytwarzają nieliczne pędy, na których dojrzewają pojedyncze owoce. Plon z tych roślin jest bardzo niski.

Obydwa gatunki śmietki w Polsce występują powszechnie. Prócz fasoli i ogórków mogą atakować, dynię, cukinię, groch, bób.

Śmietka kiełkówka

Ma długość około 5 mm. Larwy są białawe, dorastają do 7 mm. Jaja są białe. Bobówki brązowe, wielkości do 5 mm.

19. lipiec 2024 17:24