StoryEditor

Fasola na Lubelszczyźnie – pokaz plonowania i jakości

18.08.2022., 00:00h

W Tomaszowicach gm. Jastków 10 sierpnia u Mirosława Skałeckiego firma PNOS Ożarów Mazowiecki zorganizowała pokaz plonowania i jakości odmian fasoli szparagowej odmian hodowli Fito Semillas.

Zaprezentowano 3 odmiany – Voltran o płaskim, zielonym strąku, Barcino – okrągłym strąku o średnicy 0,9–1,0 cm oraz Gaudi – o okrągłym strąku o średnicy 0,7 cm. Można było je porównać z odmianami innej firmy. W spotkaniu uczestniczyli okoliczni producenci fasoli oraz przedstawiciele zakładów przetwórczych.


fot. Dariusz Kacprzak i Mirosław Skałecki, producent

Voltran

Odmiana fasoli płaskostrąkowej, o długości strąka 14 cm i szerokości 1,3–1,7 cm. Strąki bezwłókniste. Ułożone są w środkowej i górnej części rośliny. Roślina ma 45 cm wysokości. Dobrze znosi zmienne warunki pogodowe, w gospodarstwie jest uprawiana bez nawadniania, nie zrzuca kwiatów.

– Powinna być zebrana 4–5 dni temu, ale plantator dostosowuje termin zbioru do planów zakupowych przetwórni – mówił Dariusz Kacprzak, PNOS. – W praktyce polecamy tę odmianę na plantacje nienawadnianie. W tym roku jest mało opadów, a ta odmiana dobrze sobie poradziła. Nasiona wysiewano 1 czerwca w ilości 220 tys. sztuk na ha.

Barcino

Jedna z najnowszych odmian hodowli firmy, o okrągłych strąkach o średnicy 1 cm. Strąki nie przerastają. Są mięsiste. Na roślinie jest ich 35–40 szt. W ubiegłym roku plonowała na poziomie 21 ton z ha, ale wiele zależy od rejonu uprawy. Polecana do przemysłu przetwórczego. Przystosowana do zbioru mechanicznego. Rośliny o zwartym pokroju, silnym wigorze, wysokości 55 cm. W gospodarstwie pana Mirosława termin zbioru jest przewidziany koło 20 sierpnia. To propozycja bardzo konkurencyjna w porównaniu z odmianami dostępnymi na rynku.

Gauci

Odmiana o okrągłym i bardzo cienkim strąku, średnicy 0,7 cm i długości 14 cm. Wysiano ją dopiero 12 czerwca (250 tys./ha), więc podczas spotkania miała dopiero 58 dni wegetacji. Zbiór przewidziany jest za tydzień. Rośliny mają bardzo długie okno zbiorcze. Cecha ta została sprawdzona w praktyce, bo testowano je w Polsce 2 lata. Jak na ten typ fasoli strąki są mięsiste. Na Kujawach z plantacji nawadnianej plonowała na poziomie 20 ton z ha. Polecana do przetwórstwa i na rynek warzyw świeżych.

Pierwsze opinie

  • Odmiany Gauci i Barcino są już pozytywnie odbierane wśród przetwórców. Odmiany mają wyrównane dojrzewanie i czysto się młócą – strąki dobrze odrywają się od rośliny, nie zanieczyszczając zbioru, co jest bardzo ważne.
  • Barcino ma jaśniejsze zielone strąki, co jest pożądaną cechą na rynku. Ma silny wigor – szybko i wyrównanie nawet na plantacji nienawadnianej.


Marta Szyperek
21. czerwiec 2024 10:57