StoryEditor

Glebowa i kiełkówka. Śmietki zagrażają fasoli

01.06.2020., 00:00h

Wiosną jednym z największych zagrożeń w uprawie fasoli są śmietki. Szkody w uprawie fasoli wyrządzają dwa gatunki – śmietka kiełkówka i śmietka glebowa – pod względem budowy i rozwoju są one praktycznie nie do rozróżnienia, więc często określa się je mianem kompleksu śmietek glebowych.

Oba gatunki występują pospolicie na terenie kraju. Pierwsze pokolenie pojawia się na przełomie kwietnia i maja, drugie w lipcu, a trzecie we wrześniu– październiku.

Owady dorosłe żywią się nektarem kwiatów, dlatego po wylocie muchówki kierują się w stronę skupisk roślin kwitnących, głównie na żółto, biało lub jasnoniebiesko. Najczęściej jest to kwitnący rzepak, lucerna, koniczyna lub inne rośliny bobowate, skupiska kwitnących chwastów, a także drzew i krzewów.

Po kopulacji samice przelatują na świeżo uprawiane pola, gdzie składają jaja pod grudki gleby w pobliżu wysianych nasion. Samice tych dwóch gatunków przy wyborze miejsca składania jaj kierują się stanem uprawy gleby i obecnością w niej rozkładającej się materii organicznej. Jaja składają przeważnie w świeżo uprawioną ziemię tam, gdzie przyorany był obornik lub rośliny z przedplonu.

Groźne larwy

Larwy pierwszego pokolenia śmietek są wabione zapachem kiełkujących nasion, a znalazłszy je, wyjadają bielmo oraz uszkadzają kiełki, a następnie stożek wzrostu. 
31. marzec 2023 20:42