StoryEditor

Gospodarstwo Tokarskich: głównie papryka

15.12.2020., 00:00h

Grzegorz Tokarski wraz z żoną Beatą prowadzą gospodarstwo ogrodnicze. W miejscowości Górne k. Milejowa gospodarują na 200 ha. Obecnie warzywa zajmują 20 ha, resztę rośliny rolnicze.

Kiedy kilka lat temu moja redakcyjna koleżanka odwiedziła gospodarstwo pana Grzegorza, powiedział jej, że planuje zmienić profil produkcji – ograniczyć uprawę pomidora ze względu na wysokie nakłady i niskie ceny. Planował skupić się na produkcji tych warzyw, których uprawa i zbiór są zmechanizowane. I tak też zrobił.

– Kiedyś warzywa sadziłem na 100 ha, ale z powodu spadku opłacalności musiałem zredukować areał. Pomidorów np. było 50 ha teraz jest 2,5 ha. Rośnie też 5 ha kalafiorów, 3 ha fasoli szparagowej, 1 ha kapusty głowiastej białej. Resztę około 10 ha zajmuje papryka – mówi gospodarz. Pan Grzegorz uprawą warzyw zajmuje się 26 lat. Oprócz prowadzenia własnego gospodarstwa jest prezesem Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw w Łęcznej. Wszystkie warzywa produkowane w gospodarstwie są przeznaczane do przetwórstwa.

Pomidorów coraz mniej

Państwo Tokarscy kiedyś sami robili (w 20 tunelach foliowych) rozsadę warzyw uprawianych w gospodarstwie. – Ekonomia zmusiła nas do zaprzestania tego i zakupu gotowej rozsady. Od kilku lat zamawiam ją w profesjonalnej firmie. Jest bardzo dobrej jakości, do gospodarstwa trafia w ustalonym terminie. Rocznie sadzę 400 tys. szt. rozsady warzyw – mówi. 
16. lipiec 2024 17:38