StoryEditor

Hity marchwiowe na lata, czyli odmiany marchwi wielokrotnie testowane

28.10.2021., 00:00h

Firma Rijk Zwaan wprowadza na rynek 3 odmiany marchwi. Długo testowano je w Polsce, aby potwierdzić przydatność do uprawy w naszych warunkach.

Odmiany marchwi testowane w polskich warunkach

– Obecnie rynek wymaga, aby rośliny miały silną i zdrową nać. Korzenie były wyrównane, bez zielonej główki, odporne na pękanie podczas zbioru i przygotowania do sprzedaży. Dobrze, aby dawały wysoki plon handlowy netto po przechowaniu i były smaczne – mówi Arkadiusz Lipiński. Mamy możliwość testowania odmian – nie tylko marchwi – w nowej stacji doświadczalnej firmy w Witkach koło Warszawy. Zajmuje ona 8 ha wraz z tunelami, szklarnią oraz polami doświadczalnymi.

Arkadiusz Lipiński (Rijk Zwaan)

3 nowe odmiany marchwi

Te trzy nowe odmiany można było obejrzeć na linii technologicznej w firmie państwa Mlosek (WITAGRO) w Witkach.

  • Ymer jest przeznaczona do mycia i przechowywania. Korzenie osiągają długość 20–22 cm. Są cylindryczne, gładkie, wyrównane oraz smaczne. Rośliny nie mają tendencji do jarowizacji. Okres wegetacji to 120–130 dni. Z siewu do 15 czerwca nadają się do bardzo długiego przechowywania. I po tym okresie zachowują wysoki plon netto.

  • Ellis jest późniejsza niż Ymer o około 10 dni. Można ją przetrzymać na polu dłużej. Korzenie tych dwóch odmian są bardzo podobne, różnią się tylko agrotechniką. Są gotowe do zbioru od połowy września. Korzenie odporne na pękanie, bardzo dobrze wybarwione.

  • Hestan ma najdłuższy okres wegetacji, bo prawie 150 dni. Dobrze rośnie na glebach lżejszych i cięższych. Znosi okresy suszy. Bez problemów dorasta do zbioru w październiku z siewu w kwietniu. Korzenie nie przerastają. Bardzo dobrze sprawdzają się w produkcji plastrów. Mają wysoką jakość na przekroju. Osiągają długość do 20 cm. Są cylindryczne, gładkie.

Wszystkie te odmiany bardzo przydają się do pakowania po 1 kg, a długość korzenia 20 cm jest przy tym optymalna (można ją zmieniać poprzez gęstość siewu, nawet do 2,2 mln szt./ha). Wyróżniają się wysokim poziomem brix w okresie zbiorów, dla Ymer to 13,2%, dla Ellis 12,5%, a dla Hestan 11,9%.

Właściciel plantacji - Grzegorz Mlosek


Odmiana Ellis na linii technologiczneAutor: Marta Szyperek
Fot. Marta Szyperek
Opr.: Joanna Białek

21. czerwiec 2024 16:39