StoryEditor

Jak walczyć ze szkodnikami w uprawie brokułów i kalafiorów? Wyjaśnia dr Maria Rogowska

09.08.2021., 00:00h

27 lipca w Błocie k. Bruków Unisławskich odbyło się spotkanie brokułowo-kalafiorowe z przetwórnią Greenyard Frozen Polska, organizowane przez Naszą Redakcję. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu dr Marii Rogowskiej z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach na temat szkodników i skutecznych sposobów ich zwalczania. Obejrzyj film pod artykułem!

Podczas naszego spotkania o szkodnikach brokułów i kalafiorów opowiedziała dr Maria Rogowska z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach. Zwróciła uwagę, że największym problemem w uprawie kalafiora i brokuła jest obecnie mącznik szklarniowy. Plantatorzy mają też problem z tantnisiem krzyżowiaczkiem i piętnówką kapustnicą. 

Najważniejszą kwestią w zwalczaniu tych szkodników jest znajomość ich biologii. Jeśli nie wiemy, kiedy owad występuje i ile ma pokoleń, gdzie zimuje i gdzie żeruje, to go nie pokonamy. Samica piętnówki np. składa jaja na liściu, ale gąsienice żerują na liściach wewnętrznych, a dopiero potem wchodzą w róże kalafiora i brokułu. Czyli jeśli wykonamy zabieg, gdy pojawi się młoda gąsienica wrażliwa na insektycydy, czy środki biologiczne, to będzie to zwalczanie skuteczne. 

W jesiennych nasadzeniach problemem w dalszym ciągu będzie mączlik warzywny. Wystąpił już na świeżo posadzonej rozsadzie, na co wskazała dr Rogowska podczas lustracji plantacji. Możemy go spotkać nawet w październiku. Uprawom zagrażają również piętnówka i śmietka kapuściana 2. i 3. pokolenia oraz mszyce.

Więcej o szkodnikach kalafiorów i brokułów dowiesz się z filmu!
04. październik 2023 08:04